Нов Зеланд ја прогласи поранешната премиерка Ардерн за дама

Џасинда Ардерн / Фото EPA-EFE/MASANORI UDAGAWA

Нов Зеланд ѝ ја додели на Џасинда Ардерн една од највисоките титули во земјата, наградувајќи ја поранешната премиерка за нејзината служба на земјата за време на ковид пандемијата и терористичките напади во Крајстчерч, пренесува „Гардијан“.

Ардерн ја прифати честа, но рече дека се чувствувала конфликтна поради тоа. „Бев во два ума околу прифаќањето на ова признание. Толку многу од работите низ кои поминавме како нација во последните пет години се однесуваа на сите нас, а не на една индивидуа“, рече таа.

„Но, го слушнав кажаното од толку многу луѓе кои ги охрабрував да прифатат чест низ годините. И така, за мене ова е начин да се заблагодарам – на моето семејство, на моите колеги и на луѓето кои ме поддржаа да ја преземам најпредизвикувачката и најнаградувачката улога во мојот живот“ додаде Ардерн.

Мандатот на поранешната лидерка беше обележан со серија национални и меѓународни кризи, а премиерот Крис Хипкинс рече дека признанието е за нејзиното лидерство за време на овие „периоди на интензивен предизвик“. Конкретно, таа го препозна нејзиниот одговор откако вооружен напаѓач уби 50 муслимани на молитва во џамија во Крајстчерч, и нејзиното раководство со пандемијата, според кое Нов Зеланд постигна многу високи стапки на вакцинација и некои од најниските вишок стапки на смртност во светот.

„Дамата Џасинда Ардерн е препознаена за нејзината услуга на Нов Зеланд за време на некои од најголемите предизвици со кои се соочи нашата земја во модерното време“, рече Хипкинс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот