8 C
Скопје

Нов Зеланд ги укинува рестриктивните мерки идната недела, освен во жариштето Окленд

Нов Зеланд ќе ги укине рестриктивните мерки воведени со цел сузбивање на ширењето на коронавирусот ширум земјата од 21 септември, со исклучок на најголемиот град Окленд, кој е жариште на вториот бран од заразата, рече во понеделникот премиерката Џасинда Ардерн.

Ардерн изјави дека рестрикциите во Окленд ќе бидат разгледани идниот понеделник.

Исто така таа рече дека владата веднаш ќе ги ублажи мерките за физичко дистанцирање во авионите, што претставува олеснување за авиокомпанијата Ер Њу Зеланд, кој со месеци мораше да го ограничува бројот на патници на своите летови.

„Знам дека оваа промена ќе значи вистинска разлика за Ер Њу Зеланд и деловите од земјата кои се надеваат на поголем број посетители“, рече Ардерн на конференцијата за пат во градот Дунедин на Јужниот остров каде престојува во рамките на изборната кампања.

Прочитајте и...  На 7.183 сточари им се исплатени 225 милиони денари за произведено и предадено млеко

Маските и натаму ќе бидат задолжителни во јавниот превоз, истакна таа.

Се чинеше дека Нов Зеланд кој има пет милиони жители, успешно го запре локално пренесување на ковид-19, но новата појава на вирусот во Окленд во август ја натера владата градот да го стави под карантин.

Премиерката Џасинда Ардерн, која ја очекуваат општи избори на 17 октомври, ги ублажи рестрикциите овој месец, но градот и натаму е на ниво на предупредување 2,5, што подразбира ограничување на собирите на 10 лица.

Владата ќе ги разгледа сегашните правила за Окленд на седница на 21 септември, а ако ситуацијата биде стабилна, ќе го зголеми бројот на дозволени учесници на собирите.

Таа промена, ако дојде до неа, ќе стапи на сила на 23. септември, рече таа.

Прочитајте и...  Пендаровски: Покрај мерките на институциите коишто се најважни во моментов, потребна е и поголема индивидуална одговорност

Нов Зеланд забележа во понеделникот уште еден нов случај на коронавирус, така што вкупниот број на заразени се зголеми на 1.447, а на починати на 24.

Поврзани вести

Бројот на хоспитализирани во велешката болница опаѓа

Слободен печат

Пет тези за причините на бугарското вето за Македонија

С.Р.

ВИДЕО: Валери Жискар Д’Естен убеден поборник за Европа

И.И.

Извршени 4.080 контроли за една недела, затворени два угостителски објекти

Слободен печат

Филипче утре на состанок со Координативното тело за вакцини за ковид-19

Слободен печат

ДПИ: Немаше неправилности и големо отстапување за време на „Black Friday“

Слободен печат

Остави Коментар