-2 C
Скопје

Носењето очила ја намалува можноста да се заразите од коронавирусот

Луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност да се заразат со коронавирусот, бидејќи многу помалку ги допираат очите, покажува студија направена во Индија.

Истражувачи од Индија спроведоа студија заснована врз 304 испитаници на возраст од 10 до 80 години кои веќе го прележале коронавирусот.

Околу 19 проценти од нив носеле очила поголем дел од денот, а остатокот не, што укажува на тоа дека луѓето кои носат очила осум часа на ден имаат помали шанси да се заразат со коронавирусот, пренесува Times of India.

Луѓето имаат тенденција да го допираат лицето до 23 пати во еден час, а очите три пати во 60 минути. Луѓето кои носат очила подолго време не ги допираат нивните очи, се вели во студијата.

Прочитајте и...  ФОТО: Бела Хадид ги разочара модните критичари со својот изглед

Слична студија беше направена во Кина минатата година, каде беше утврдено дека веројатноста од зараза со ковид – 19 кај луѓе кои носат очила е пет пати помала отколку кај оние кои не носат.

Поврзани вести

ВИДЕО: Американски хирург учествувал на судење преку видео врска паралено додека оперирал

Слободен печат

ВИДЕО | Јелена Карлеуша и Марија Шерифовиќ воодушевени од нејзиниот танц: Водителката на „Sвездите на Гранд“ ја освои публиката

Слободен печат

ВИДЕО | Погледнете како супер – јахта од 75 милиони евра руши дел од марина на Карибите: За сè е виновен компјутерскиот систем

Слободен печат

ВИДЕО | Извонредно откритие: Археолозите пронајдоа церемонијална кочија во близина на Помпеја

Слободен печат

Највисокиот коефициент на интелегенција не е измерен ниту кај Илон Маск или Стив Џобс туку кај жена по име Мерилин

Слободен печат

ФОТО | Миа Костова брутално искрена: Ролката ми е од Зара, а сакото од Бит пазар – Стил имаш или немаш, Шанел не те спасува

СП.

Остави Коментар