Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Поради големиот број на пријавени заразени ракометари во екипата на Работнички, РФМ донесе одлука и го суспендира натпреварувањето и во групата „Б“ од македонската Суперлига.

Ракометот во оваа група ќе мирува во следните 15 дена, после кои ќе се направи нов скрининг и ќе се донесе соодветна одлука.

Претходно, РФМ го суспендираше и натпреварувањето во групата „А“, каде дури четири екипи пријавија заболени од ковид-19.

Реакција од РК Охрид: Нема нов бран на заразени од вирусот ковид-19!

По серијата позитивни случаи на коронавирус во суперлигашките екипи, федерацијата ги извести прволигашките клубови дека се одложува почетокот на сезоната во Првата лига на неодредено време.

Во првото коло, кое требаше да се игра в сабота, екипата на Металург 2 ќе му биде домаќин на тимот на РК Партизан. Новиот датум за почеток на Првата лига дополнително ќе биде одреден.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Не поминаа ни 10 секунди, Франција ја затресе мрежата на Македонија!

Засега останува да се играат само натпреварите од женската Супер лига, а сѐ уште е неизвесно дали ќе продолжат натпреварите од петтото коло во машката Супер лига во групата „Б“, по појавата на коронавирус во редовите на Работнички.

Поврзани вести

Биелса му верува на Македонецот: Алиоски пред нов договор со Лидс!?

Слободен печат

ВИДЕО: Имаше негатива од 6:0, 4:0, но на крајот триумфираше!

Слободен печат

Репрезентативецот Ѓуроски прв стрелец во победата на Аликанте

Слободен печат

Сè е во знакот на „Ел Класико“: По 245 пат Барса против Реал!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастични Алиоски и Лидс против Астон Вила, хет-трик на Бамфорд!

Слободен печат

ВИДЕО: Чурлинов со првите минути сезонава во Бундеслигата!

Слободен печат

Остави Коментар