Нема ништо од Ролан Гарос, тој е мртов

Поранешниот француски тенисер Јаник Ноа, тврди дека францускиот грен слем турнир нема да се одржи оваа година.

Еден од четирите грен слем турнири Ролан Гарос, поради пандемијата на коронавирусот е одложен за крајот на септември.

Стартот на грен слем турнирот кој се игра во Париз, е закажан за 20 септември, но Јаник Ноа не е сигурен дека и во тој термин ќе се одржи.

– Во Париз се обидуваат да направат се за да се одржи турнирот и да избегнат ново откажување бидејќи така им се заканува економска катастрофа. Јас мислам дека Ронал Гарос е мртов, нема да се игра оваа година – изјави Ноа.

Видео на денот