Нека не ви биде здодевно ова попладне – Направете си лесна торта со банани и бискивити (РЕЦЕПТ)

Состојки:

500 грама мелени бисквити

300 милилитри сок од лимон

150 грама шеќер во прав

250 грама маргарин

150 грама чоколадо за готвење

250 грама бадеми

1 килограм банани

500 милилитри слатка павлака

Подготовка:

Почнете ја подготовката на овој десерт со тоа што на пареа ќе ја стопите чоколадата за готвење. Кога таа ќе ја постигне посакуваната текстура, тргнете го садот од пареата.

Во друг сад, ставете ги претходно омекнатиот маргарин и шеќерот во прав. Со миксер вклучен на најголемата брзина, убаво изматете ја целата смеса додека шеќерот во прав комплетно не се стопи. Потоа додајте ги претходно мелените бисквити и измелените бадеми. Сето тоа убаво соединете го и добиената смеса, поделете ја на два дела. Во едниот дел, ставете ја стопената чоколада и убаво измешајте. На тој начин, вашиот десерт ќе биде поколоритен.

Прочитајте и...  Вакво нешто немате видено: Цеца пее на ромска свадба во Рим, а бакшиш пристигнува од сите страни! (ВИДЕО)

Земете го садот во кој ќе го филувате десертот и обложете го со кујнска фолија. На дното на садот ставете го делот со бисквити во кој ја ставивте растопената чоколада. Убаво измазнете. Врз целата површина на распоредениот пандишпан, наредете кругчиња банана што претходно сте ги испрскале со лимонов сок за да не потемнат.

Врз бананите ставете го светлиот дел со бисквитите и распоредете го по целата површина.

Целата торта намачкајте ја со слатка павлака.

Пред да го послужите десертот. Оставете го најмалку 2 часа да отстои во фрижидер.

Прочитај повеќе

Погледнете зошто путерот од кикирики може да ви помогне полесно да заспиете!

Слободен Печат

Малку жени би имале храброст да го облечат ова: Погледнете како се појави Карлеуша на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Страста на жената во овој хороскопски знак привлекува многумина, но е тешка за сакање!

Слободен Печат

Филмскиот фестивал во Кан ќе се одржи во мини, симболично издание!

Слободен Печат

Кајли Џенер ужива во есента: Најмладата милијардерка го дочека новото годишно време во бикини кое едвај ѝ ги задржа градите! (ФОТО)

Слободен Печат

Морничавиот проект на Нетфликс: Што би направиле за само малку слава? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕвездата од серијата „The Witcher“ сака да биде новиот Бонд: Дали Хенри Кавил е вистинскиот избор за агентот 007?

Слободен печат

Овој чај експресно помага во отстранување на болката во грлото и кашлањето!

Слободен Печат

На аукција вреќичката за инфузија која ја користел Мајкл Џексон

Слободен печат

Погледнете кое хоби најмногу ќе ве опушти: Одлично е за справување со стресот!

Слободен Печат

Прво инфаркт, па корона: Дејан Милиќевиќ сега си го „стесни“ желудникот и ослабе 35 килограми! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Одличен рецепт – Печени пиперки со лукче за вашата зимница

Слободен печат