Не може да се открие изворот на заразата од хепатит Ц во штипската болница - Слободен печат

Не може да се открие изворот на заразата од хепатит Ц во штипската болница

Штипската Клиничка болница го доби извештајот од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и од Институтот за јавно здравје по направените вонредни контроли во врска со случајот со 13 пациенти заразени со хепатит Ц на Одделението за ортопедија.

Директорот на Клиничка болница-Штип, Ален Ѓеорѓијев денеска изјави дека и по овој извештај не може да се открие изворот на заразата. Посочи дека јавноста нема потреба од паника, бидејќи тие се случаите и нема нови и како што рече, болницата работи согласно процедурите и протоколите за безбедност на пациентите.

– Во извештајот беа доставени мерките што ние како Клиничка болница веќе ги имаме преземено по однос на оваа ситуација, беше направен конкретен увид во активностите на болницата и имаме согласување со мерките кои ги имаме и одредени корекции и препораки, што треба да ги имплементираме понатаму со цел да не ни се повторат вакви работи во иднина, вели Ѓеорѓијев.

Прочитајте и...  Џафери: Човек може еднаш да згреши во три години

Тој потенцира дека по појавата на вирусот хепатит Ц, веднаш е направено тестирање на вработените, дополнителни обуки, стерилизација на опремата, а воведен е скрининг пред оперативните зафати. Токму изминатиот месец дополнителните анализи на над 100 пациенти пред да бидат оперирани, покажале дека осумина уште од дома го носеле вурусот, од кои шестмина се од типот Б, а двајца од типот Ц.

– Треба да посветиме повеќе внимание, бидејќи очигледно е дека меѓу населението има голем број носители на хепатит, вели Ѓеорѓијев.

Дополнителни анализи на 13 поранешни пациенти на Ортопедија се прават и во лабараторијата на МАНУ, што треба да покажат дали се носители на овој вирус и на кој тип, по што ќе се знае и каква терапија точно да се примени. Досегашните испитувања покажаа дека ниту еден од вработените е носител на овој вирус, а исто така ниту еден од пациентите не е корисник на опојни дроги. Инаку хепатит Ц се пренесува преку крв, рани или сексуални односи.

Прочитајте и...  Џафери: Да ги направиме изборите свечен ден

Прочитај повеќе

(ВИДЕО)Заев: Нашиот народ е желен за правда, сега на ред е Европската Унија

Слободен печат

Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Слободен печат

(Видео) Толпата која маршира за правда пристигна пред комплекс судови

Слободен печат

Ангеловска: Ако енергијата за политичко поентирање се трошеше на работа, многу побрзо ќе се развиваме

Слободен печат

Судиите и обвинителите, членовите на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се сега на потег

Слободен печат

(ВИДЕО) Почна Маршот за правдата

Слободен печат

Остави Коментар

1 × 5 =

Прочитај повеќе

Законот за Јавно обвинителство ја води Македонија поблиску до целта

Слободен печат

Апатурај: Назадувањето со Договорот од Преспа ќе има последици за земјата во НАТО

Слободен печат

Србија ќе донира два милиони евра за штетите од земјотресот во Албанија

Слободен печат

Ахмети: ДУИ ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите

Слободен печат

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат