Навала во скопските аптеки: Се купуваат маски против коронавирус

Во скопските аптеки утринава има интензивна побарувачка на медицински маски. Граѓаните купуваат по неколку пара, и за себе и за најблиските.

Во неколку скопски аптеки од голем ланец аптеки, нема никакви маски, ниту обични од 4 денари, ниту од поскапите, со вентил.

Во една од аптеките, фармацевтката вели дека вчера е извршена поголема набавка на медицински маски, но тие не се оние што штитат од корона, туку обични, како за заштита од загадениот воздух.

– Имаме само со дваиполка филтер. Тие што штитат од корона се N95 маски. Овие што ги имаме не штитат од вирусот, туку од други бактерии. Од тие што штитат од „корона“, не знам ни дали има набавено во Македонија се уште. Сепак, утринава имаме навала од граѓани што купуваат, среќа вчера направив поголема нарачка – ни рече фармацевтката во телефонскиот разговор.

Прочитајте и...  Црната пропаганда го гаѓа Филипче, а ја „убива“ борбата со коронавирусот!

Маските чинат 480 денари за две, а филтрите во овој пакет од две маски траат четири месеци.

Прочитај повеќе

Полициски час во Србија од петок до понеделник

Слободен печат

Деспотовски: Нема апсолутно никаков застој во реализацијата на ФИТР проектите

Слободен печат

Препораки за превозниците кои патуваат во земји со среден и висок ризик на коронавирус

Слободен печат

НБ со апел до граѓаните да ги посетуваат банките само кога тоа е неодложно

Слободен печат

ВМРО – ДПМНЕ предлага нови мерки за решавање на проблемот со угостителите

Слободен печат

Одложен најважниот настан на хрватското претседателство со ЕУ

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Препораки од Владата за однесување на вработените во производните капацитети

Слободен печат

Вкупно 25 проценти од заразените со Ковид-19 во Романија се здравствени работници

Горан Наумовски

Без јасен договор за Иран состанокот со ОПЕК+ е бесцелен

Слободен печат

Во Њујорк дневно дома умираат и по 200 луѓе кои не се регистрираат

Во Словенија потврдени 36 новозаразени со коронавирусот

Еден случај од Крушено, четири новозаболени во Прилеп

Слободен печат