Најмногу пари не исплатила „Викторија инвест“, учесник во градењето на патот Охрид-Кичево

На второ место на априлскиот „список на срамот“ е позната компанија од прехранбениот сектор „Жито Вардар“ од Велес, која земала 227.388 денари од државата, но оваа компанија веќе ја нема на списокот за мај.

Владата го објави списокот на фирми што земале по 14.500 денари за работник, а тие пари не им ги уплатиле на работниците. На долгиот список има производители на храна, пекари, трговци, градежници…

Прва на списокот, со најголем износ на земени, а неподелени пари на работниците, е компанијата „Викторија инвест“. Неа ја има и на априлскиот и на мајскиот список и за двата месеца земала помош од 1.334.000 денари, или околу 20.000 евра. Според априлскиот список, парите се однесуваат на 86 вработени, а според мајскиот за 84 вработени. Оваа компанија е со седиште во Албанија, а во Македонија има свое претставништво. Компанијата е и еден од подизведувачите во изградбата на автопатот Кичево-Охрид. На нивната официјална веб-страница пишува:

Прочитајте и...  Николовски и Груби ги договорија принципите за Влада со полн мандат

„Работната единица Кичево-Охрид е формирана со одлука на Извршниот одбор на ‘Викторија инвест’ во мај 2015 година, со цел изградба на автопатот Кичево-Охрид. Согласно Договорот за изградба на автопатот: ‘Викторија инвест интернешнел’ е номиниран подизведувач; ‘Синохидро корпорејшн лимитед’ е главниот изведувач; Конзорциумот на ‘ГИМ’, ‘Еуроконсалтинг’ и ‘Гајнг Кребс и Кифер’ е инженер, Јавното претпријатие за патишта е работодавач. Вкупната сума на договорот за изградба на автопатот Кичево-Охрид, секција Кичево-Подвис, е 117.609.360 евра. Градбите со зајакнат бетон на автопатот учествуваат со повеќе од 60 отсто од вкупната сума на Договорот за изградба на автопатот. Временскиот период за комплетирање е 38 месеци од датумот на почетокот.“

На второ место на априлскиот „список на срамот“ е позната компанија од прехранбениот сектор „Жито Вардар“ од Велес, која земала 227.388 денари од државата, но оваа компанија веќе ја нема на списокот за мај.

Прочитајте и...  Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

На мајскиот список второто место го делат „Крин“ од прилепското село Беровци, кое е од секторот „производство на други неметални минерални производи“, и компанијата за нискоградба – „АННРА центрум“ од тетовска Речица. Овие фирми земале по 261.000 денари за мајска плата, но ги нема на априлскиот список.

На третото место на априлскиот список е „Изи холдинг“ од Струга за трговија на мало со земени, а неподелени 210.250 денари. Оваа компанија е и на мајскиот список и се наоѓа на четвртото место, исто така со земени 210.250 денари.

Во мајскиот список, третото место е „резервирано“ за „трговското претпријатие „Тим петрол“ од Струга со земена помош за плати од 258.152 денари.

На списокот може да се види и дека има многу компании што земале помош само за еден вработен, а која не ја исплатите. Според сознанијата, голем дел се самостојни вршители на дејноста, кои всушност себеси не си исплатиле плата.

Прочитајте и...  Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

На списокот се наоѓаат 700 фирми и тој е ставен на официјалната страница на Владата.

Прочитај повеќе

Германија со предупредување до граѓаните да не патуваат во делови од Бугарија и Романија

Слободен печат

Експлозијата во Бејрут прекина фотографирање на млад пар на денот на венчавката (ВИДЕО)

Слободен печат

Расте бројот на новозаразени во Дебар, денеска нови шест случаи

Слободен печат

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Над 150 нови случаи на Ковид-19 во Грција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бејрут: Демонстрантите влегоа во зградата на МНР

Слободен печат

Почина професорот Агни Алиу од Универзитетот на Југоисточна Европа

Слободен печат

СДСМ: Новата Влада ќе се посвети на здрава животна средина и изградба на екодржава

Слободен печат

Потврдени 200 нови случаи со Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица

Слободен печат

Нови 195 позитивни случаи со Ковид-19 во Бугарија, починаа седум лица

Слободен печат

Филипче: Потешко се дише на респиратор, носи маска

Слободен печат