Tag : државна помош

Вести Ви Препорачуваме Економија

Најмногу пари не исплатила „Викторија инвест“, учесник во градењето на патот Охрид-Кичево

Весна Дамчевска
Владата го објави списокот на фирми што земале по 14.500 денари за работник, а тие пари не им ги уплатиле на работниците. На долгиот список...
Вести Економија Слајдер

Објавена листата на фирми кои зеле државна помош, а не исплатиле минималец

Слободен печат
Владата ја објави листата на фирми кои зеле државна помош, но на вработените не им исплатиле плати. Неофицијално, за да не ги „изеде“ срамот, во...
Вести Економија Слајдер

УЈП демантира написи во одредени медиуми дека газди украле 10 милиони евра државна помош за исплата на минималец

Слободен печат
Демант од УЈП во врска со написите во одредени медиуми „Околу 10 милиони евра украле газдите од државната помош за исплата на минималец” Управата за...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Под притисок на јавноста: Дел од фирмите побрзале да ги исплатат заостанатите плати

Под притисок на јавноста, Владата вети дека на својата веб-страница ќе ги објави имињата на фирмите што примиле финансиска помош, а не им ја исплатиле...
Вести Економија

„Луфтханза“ планира да побара државна помош поради коронавирусот

Слободен печат
Германскиот авиопревозник „Луфтханза“ објави дека има намера да побара помош од неколку европски држави за да ги преброди последиците од епидемијата на коронавирусот. Компанијата наведува...