НАЈДОБРA СТРАТЕГИЈА- по искуството на Кина: Мерките не смеат да се прекинат пред да се создаде вакцината!

Доколку се ​​дозволи повторно да се рашири инфекцијата, веројатно ќе бидат предизвикани поголеми здравствени и економски загуби, дури и ако повторно се воведат ригорозни мерки, велат научниците.

Пред да им дозволат на луѓето да излезат од дома и да се вратат на работа, владите ќе треба внимателно да ја следат ситуацијата и да ги прилагодат мерките, сè додека не биде создадена вакцина против Ковид-19, е заклучокот на новата студија заснована врз кинеско искуство.

Агресивните кинески методи за контрола на секојдневниот живот во борбата против коронавирусот придонеле за крај на првиот бран на инфекцијата, но постојат реални причини за очекување на втор бран – велат научниците од Хонгконг.

Иако мерките јасно помогнаа да се сведе бројот на случаи со инфекцијата на многу ниско ниво, без притоа да се здобијат со колективен имунитет, бројот на заразени лесно може да се зголеми со постепеното обновување на дејноста во претпријатијата, фабриките и училиштата, како и интензивирање на социјалната интеракција, особено поради глобалното ширење на заразата, расте и ризикот од „увоз“ на вирусот од странство- објаснува професорот Joseф Т. Ву од Универзитетот во Хонгконг, еден од раководителите на студијата.

Прочитајте и...  Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Во Кина, просечниот број на лица кои се заразуваат од еден заболен (т.н. репродуктивен број) е намален од две или три на помалку од една личност, но научниците предупредуваат дека овој број повторно ќе се зголеми доколку луѓето премногу брзо се вратат на нивниот нормален начин на живот и ако се укинат сите мерки.

– Иако мерките за контрола на популацијата, како што се физичката доистанца и промената во однесувањето, веројатно ќе останат во сила некое време, веројатно тоа е најдобрата стратегија –се до моментот кога ќе се пронајде вакцината, се вели во студијата објавена во медицинското спсисание „Лансет“.

Доколку се ​​дозволи повторно да се рашири инфекцијата, веројатно ќе бидат предизвикани поголеми здравствени и економски загуби, дури и ако повторно се воведат ригорозни мерки, велат научниците.

Прочитајте и...  Ни карантин ни тестирање: Како Јапонија го победува коронавирусот на никој не му е јасно

Затоа, одржувањето на мерките на ниво што го спречува ширењето на инфекцијата, ќе биде најверојатно оптимална стратегија сè додека не се добие ефективна вакцина.

Прочитај повеќе

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат

Заразени 164 рудари со коронавирус во најдлабокиот рудник на светот

Слободен печат