Наезда на змии и смокови во каменичкиот регион

Вториот „ѕвер”, како што дојавија жители на село Луковица, е фатен во текот на денешниот ден.

– Зголемен број на влекачи во каменичкиот регион. Влекачите биле забележани во атарот на селата Саса и Луковица, од кои, како што информираат жители на селата, најголем дел биле смокови долги близу два метра.

-Неканет гостин долг 1,87 метри ни правеше проблем цел месец. Најчесто бараше храна која не бираше место од каде да ја земе, поради што од него беше растревожено целото соседство. Сепак, на крај моравме да интервенираме и да ставиме крај на ваквата појава, со тоа што смокот го фативме, вели жител на село Саса.
Вториот „ѕвер”, како што дојавија жители на село Луковица, е фатен во текот на денешниот ден.
-Смокот го забележавме во близина на кошници за пчели над браната Калиманци во село Луковица. Истиот беше со жолта боја и доста долг и навистина претставуваше опасност за дечињата кои си играа во близина. Оваа година во повеќе наврати имаме забележани змии и смокови, но ова е првпат да се искачат толку високо над езерото, истакнаа жители на Луковица.
Жителите додаваат дека во период кога времето е топло и спарно, овие животни се почесто ги има во природа. Тие препорачуваат при прошетка во природа мештаните да носат со себе стапови, но притоа да не ги напаѓаат намерно, туку да ги употребат доколку влекачите нападнат.
Прочитајте и...  Шилегов: Град Скопје продолжува со отстранување на дивоградбите од Скопје 2014 што се под нејзина надлежност

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска