МЗТ Скопје ќе менува дел од странците

Директорот на МЗТ Скопје Аеродром, Тони Грнчаров, најави промени во составот на македонскиот кошаркарски шампион.

МЗТ Скопје е лидер во домашниот шампионат, додека во АБА2-лигата се наоѓа на второто место, но управата не е задоволна од прикажаните игри на дел од странските кошаркари. Поради тоа, директорот Тони Грнчаров во изјава за клупската веб-страница најави промени во играчкиот кадар.

Во МЗТ Скопје во моментов играат Американците Џабари Хиндс и Ерон Харис, Србите Ѓорѓе Милошевиќ и Бојан Радуловиќ, Хрватот Марин Морнар и Турчинот Рагип Атар.

– Резултатски не можам да бидам незадоволен од тоа што досега е направено, но нормално е секогаш да се цели кон нешто уште подобро. Првичните замисли ни беа да атакуваме на двата домашни трофеи како и најмалку на пласман во плејофот во АБА2, но подготвени сме да сториме сѐ што е во наша моќ да го дооформиме тимот со кој би дошле до финалето, а таму нека победи подобриот. Не е тајна дека не сме задоволни од учинокот на дел од странските засилувања и во следниот период дефинитивно ќе направиме претумбации во тој дел. Активни сме на пазарот барајќи поквалитетни дополнувања, иако немаме премногу време, бидејќи преодниот рок во АБА завршува в сабота. Промени сигурно ќе има, но на кои позиции и место кои интернационалци, дополнително ќе биде решено, изјави Грнчаров.

Прочитајте и...  Вардар и Порто во битка за петтото место

Поради репрезентативни настапи, во националните и регионалните првенства следува тринеделна пауза, по што МЗТ Скопје ќе продолжи со настапите во АБА 2 и во македонската Првата лига.

 

Прочитај повеќе

Барди и Леванте ги симнаа „кралевите“ од тронот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јокиќ чита книги за коњи, а ние победуваме

Слободен печат

Милан испушти победа, Роналдо 11. натпревар по ред ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Алушовски: Верувам дека Вардар идната година ќе игра во Лигата на шампионите

Слободен печат

Вернер нема дилема: Клоп е најдобар тренер во светот

Слободен печат

Петарда на Лајпциг во Гелзенкирхен, Халанд не запира да ги тресе мрежите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

20 − седум =

Прочитај повеќе

„Граѓаните“ на крилјата Жезус до триумф над Лестер (ВИДЕО)

Слободен печат

Федерер откри што ќе прави во пензија

Слободен печат

Поранешните вардарци на цена, Србија за прв пат во историјата ќе добие селектор-странец

Слободен печат

Шпанската полиција која уапси екс фудбалер на Реал Мадрид открива во која лига има највеќе местенки

Слободен печат

„Покерот“ на Меси ги смири навивачите на „Камп Ноу“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Порто со фуриозно второ полувреме го реши Вардар

Слободен печат