Му откажа левиот бубрег на Боки 13

Му откажа левиот бубрег на Бојан Јовановски познат како Боки 13, обвинет во аферата „Рекет“, дознава „Слободен печат“. Самиот Јовановски, но и неговиот адвокат од судските власти бараа затворскиот притвор да му биде заменет со домашен, токму поради нарушеното здравје, но тоа барање беше одбиено.

– Секој ден здравствената состојба му е се покомплицирана. Урината му е кафеава. Вчера стражарно беше спроведен на ректоскопија. На 20 овој месец му е закажана колоноскопија за која претходно треба да е на посебен режим. Нема што не му е. Кога лежи желудочната киселина му оди право во белите дробови. Може да умре за 15 минути. Јовановски нема желудник и за тоа има 10 лекарски мислења дека треба да биде хоспитализиран – вели неговиот адвокат Сашо Дуковски.

Прочитајте и...  Д-р Караџовски и тимот кој ја изврши првата трансплатација на срце добитници на наградата „13 Ноември“

Поврзани вести

За неносење маска изречени 761 санкција

Слободен печат

Технологијата во наставата помага просветните работници да бидат двигатели на прогресот во општеството

МИА

Во Србија трипати повеќе заразени оваа недела во споредба со минатата

МИА

СДСМ: Добивме донација од 60 респиратори како поддршка од НАТО, ова е солидарност на дело

МИА

Во Скопје санкционирани 409 возачи

МИА

СДСМ: Само со почитување на мерките може да очекување намалување на бројот на инфицирани од Ковид-19

МИА

2 comments

m-r.Slobodan Dimitrovski 14/11/2019 - 07:22 at 07:22

Господ рекол кој и колку пари треба да има ете му ги сега ке ги потроши за лекови и!……………………………………..Живеј го и толку малку што ни останува долично како што живеат преку 80% лугето во државата.

Reply
НЕВЕН ГНЕВЕН 14/11/2019 - 08:02 at 08:02

Чудна работа. Штом некој „дебел“ криминалец затворат, се нешто ќе му се случи со здравјето. Да не има некоја зараза во затворите?

Reply

Остави Коментар