Мрши од умрени животни и долна облека расфрлени низ Скопје (ВИДЕО)

Скопје е меѓу првите три најзагадени градови во светот. Чистиот воздух кој во предизборната кампања на локалните избори 2017 го ветуваше тогашниот кандидат за градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, сè уште го чекаме. Борбата против загадувањето од некаде мора да почне, а ние, решивме тоа да биде од лоцирање на дивите депонии. Овие места, кои покрај тоа што нè трујат, се и извор на зарази, ќе се обидеме преку проектот „Еко инспектор“ да ги претвориме во зелени површини за одмор и рекреација.

Проектот го започнавме од озлогласената депонија во Ново Село, во близина на реката Лепенец, која често пати се пали, и ги труе граѓаните од Ново Село до Карпош. На депонијата отидовме со чичко Пеце, кој ни раскажа за лошата навика на мештаните, но и на граѓаните од околните населби, кои во вечерните часови доаѓаат во Ново Село и го уништуваат местото кое некогаш важело за рекреативен центар.

Прочитајте и...  Граѓани на Минеаполис одржаа и мирен протест со танцување и пеење (ВИДЕО)

Пеце со носталгија ни раскажуваше за времето кога бил претседател на спорткиот клуб Ново Село, кога натпреварите се играле на игралиштето на кое сега има натрупано ѓубре. Нашата посета му ја врати надежта дека еден ден, наскоро, на оваа локација, опколена со преубава природа, дрвореди и река, повторно ќе се изгради спортски центар и парк за рекреација, како што тоа било случај во минатото.

Ужасната миризба од мрши од животни, расипана храна и нафта, се насетуваше уште од далеку забележуваа и остатоци од градежен материјал, покуќнина и стар мебел.

Фрлање на стар мебел забележа и екипата на „Еко инспектор“. Во обид да реагираме и да предупредиме дека фрлањето мебел е несоодветно, се соочивме со вербален напад од сторителите.

Прочитајте и...  Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

На депонијата ѓубре се носи и со камиони, и тоа среде „бел ден“.

Фото: Слободен печат/ Драган Митрески

 

Недозволените дејствија кои таму се случуваат не се тајна. Со ситуацијата запознаени се и локалните власти, од каде што не информираа дека на локацијата е поставен чувар, рампа и табла, на која стои забрането фрлање отпад.

Снимил: Драган Митрески

Прочитај повеќе

Балканци се вратија од крузер и направија скандал во авионот: Пиеле, пушеле и ги нападнале стјуардесите

Слободен печат

Кичево презема мерки да го изолира првиот случај со ковид-19

Слободен печат

Граѓани на Минеаполис одржаа и мирен протест со танцување и пеење (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко: Короната е половина болест – половина политика

Слободен печат

Иницијатива на 30 држави: Вакцината против Ковид-19 како „јавно добро”

Слободен печат

Мајмуни во Индија на лаборант му украле примероци од крв на болни од коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Петровска за Чулев: Не се обидувај со прашината за каблите на АНБ да го сокриеш лошото менаџирање, резултатот се гледа

Слободен печат

Масовна тепачка за автобуски линии во Украина, неколку завршија во болница, некои во полиција (ВИДЕО)

Слободен печат

Спасовски: Непочитувањето на мерките ќе се санкционира од надлежните институции

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Протест на илјадници лекари во 21 италијански град: „Не сакаме аплаузи туку вреднување на нашиот труд“

Слободен печат

Околу 51,7 милиони родители во САД загубиле приходи за време на епидемијата

Слободен печат