-2 C
Скопје

Tag : депонија

Вести Македонија

Мазневска: Ќе се чистат и затвораат нестандарните депонии во 18 општини од истокот и североистокот

Слободен печат
Седумдесет диви депонии и  седум општински, кои се на ниво на ѓубришта во источниот и североисточниот регион ќе се чистат и затвараат. Министерството за животна...
Вести Македонија

Санација на депонијата Русино од март, надзорот ќе го врши Државниот инспекторат за животна средина

Слободен печат
Старт на санација на депонијата Русино од март, под надзорот на Државниот инспекторат за животна средина, е договорено на средбата иницирана од Инспекторатот за животна...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Расчистувањето на депонијата во Визбегово трае подолго од очекуваното

Елена Вељановска
Иако градските и општинските влaсти најавија дека една од најголемите диви депонии во Скопскиот регион, депонијата во Визбегово, ќе биде расчистена за триесетина дена, сепак...
Вести Македонија

Подигнат отпадот од дива депонија близу железничката станица во Гостивар

Слободен печат
Екипи на гостиварското комунално претпријатие вчера ја расчистуваа дивата депонија покрај пругата во близина на железничката станица. Неодговорни лица на ова место фрлаат градежен шут,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Повторно работи пречистителната станица за депонијата на Југохром

Југослава Дуковска
Министерството за животна средина тврди дека пречистителната станица за преработка на отровниот исцедок од депонијата на фабриката Југохром од Јегуновце е во функција од крајот...
Вести Македонија

Македонското здружение на млади правници со тужба за непреземање мерки за справување со струшката депонија

Слободен печат
 Македонското здружение на млади правници поднесе тужба против Министерството за животна средина и просторно планирање, Општина Струга и јавното претпријатие „Комунално” поради непреземање мерки за...
Вести Македонија

Во Делчево се чистат дивите депонии во селските средини

Слободен печат
Во Делчево почна чистење на дивите депонии покрај речните корита и водотеци. Како што информираа од Јавното претпријатие на комунални дејности „Брегалница”, кои ја спроведуваат...
Вести Македонија

ЈПКД „Комуналец”: Крак од одводен канал во Струмица е претворен во депонија и узурпиран е од граѓани

Слободен печат
Крак од одводен канал во горниот дел на градот е претворен во депонија и узурпиран e од несовесни граѓани, соопштија денес од струмичкото комунално претпријатие....
Вести Скопје

Од депонијата во Визбегово се чисти шут и отпад со децении стар

Елена Вељановска
Една од најголемите депонии во Скопскиот регион, дивата депонија во Визбегово, конечно по неколку децении почна да се расчистува. Според најавите на градоначалникот на Град...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Итно да се среди дивата депонија во Визбегово

Југослава Дуковска
По претставки од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина извршил вонреден инспекциски надзор на „дивата“ депонија во Визбегово откако граѓаните се пожалиле до Инспекторатот дека...