1 C
Скопје

Меркел ги осуди сликите од обидите на демонстрантите да влезат во зградата на Рајхстагот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги осуди срамните слики од обидите на демонстрантите против носењето маски да влезат во зградата на Рајхстагот како груба „злоупотреба на правото на собирање”.

-Викендов имавме пример за тоа како може да се злоупотреби слободата на собирање, изјави владиниот портпарол Стефан Зајберт.

Правото на мирно собирање е, како што додаде, „многу вредно богатство дури и за време на пандемијата на коронавирусот”.

-Меѓутоа, тоа право овој викенд беше исмеано, рече Зајберт, зборувајќи „во име на владата и канцеларката Ангела Меркел”.

Неколку стотици демонстранти во саботата ја пробија оградата поставена пред Рајхстагот, седиштето на германскиот Парламент. Тие навреме беа спречени да влезат во зградата откако полицијата интервенираше и уапси неколку лица.

Прочитајте и...  Захариева: Заплашуваат Бугари и во 21 век не им ги признаваат правата на самоопределување

Овие слики предизвикаа шок во германската јавност.

-Резултатите се срамни, неприфатливи слики за обидите на антидемократите да влезат во зградата на Рајхстагот, рече Зајберт.

Во име на владата и канцеларката Зајберт им се заблагодари на тројцата полицајци кои „го бранеа влезот во парламентот”.

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар