27.8 C
Скопје

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

„Нула толеранција“ за законот за легализација на дивоградби, кој според Нагањим Мехмети од Еко Герила е резултат на политичката зделка меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на македонската опозиција, Христијан Мицкоски. Мехмети во своето гостување во емисијата „200“ рече дека невладините организации побарале од претседателот на државата да не го донесува законот.

„Нулта толеранција, со ова сакаме да ја дадеме пораката како еколошка организација за овој закон,  очигледно тој произлегува од политичката зделка меѓу премиерот и претседателот на македонската опозиција, каде на скандалозен начин, со овој закон се прави флагрантно кршење на Уставот. Од една страна, се крши принципот на владеење на правото, а од друга страна, не се земени предвид влијанијата што ќе ги имаат врз заштитата на животната средина и планирањето на просторот. Ние како организација испративме писмо до претседателот дека треба да го искористи своето уставно право, всушност да биде чувар на Уставот и да стави вето на овој закон“, рече Мехмети.

Поврзани вести

Гебрејесус: Очекувам Гвинеја да прогласи крај на епидемијата на ебола

Катерина Стевовска

Штипјанец пронајден мртов во близина на селото Чардаклија

Слободен печат

Приведен дилер од Битола, пронајдени кокаин и марихуана

Слободен печат

Генералното собрание на ОН му изгласа втор мандат на Гутереш

Слободен печат

ВИДЕО | Невреме во Русија: За шест часа паднал дожд како за месец дена – сѐ е под вода

Слободен печат

Намалено ДДВ за 30 отсто на пет грчки острови погодени од бегалските и мигрантските бранови

Слободен печат

Остави Коментар