Македонка го живее американскиот сон: Од бебиситерка до кандидат за престижната ЕМИ награда

Скопјанката Александра Кочоска Дековиќ е продуцент за визуелни ефекти во ЦБС, работи на серијата Стар трек дискавери која е една од петте серии што годинава е номинирана за престижната награда ЕМИ, токму во категоријата визуелни ефекти.

„Пресреќна сум за номинацијата. Се надеваме на победа, но конкуренцијата е многу силна. Лани не успаевме да влеземе во потесната конкуренција и сега навистина се радувам што нашата работа беше земена во предвид. Има над 100 серии кои аплицираат за оваа работа така што со само тоа што влеговме во финалните пет е голем успех и многу сум среќна“, вели Александра Кочоска Дековиќ за Сител.

Американската приказна на Александра започнува пред 10 години кога со својата диплома – филолог по англиски јазик заминува како бејбиситер во Њујорк. Холивуд не е во нејзиното сценарио во тој момент. После една година оди на посета кај пријателка во Лос Анџелес и животот добива нов тек. Го запознава својот сопруг Анте Дековиќ кој работи како супервизор на визуелни ефекти и и ја пренесува својата страст кон оваа индустрија. Се запишува на Универзитетот во Лос Анџелес и добива уште две дипломи, за бизнис менаџмент во забавната индустрија и за развој.

Прочитајте и...  ДКСК се изјасни за ненадалежна по пријавата од Чулев, отфрли и приговор од ВМРО – ДПМНЕ и коалицијата

„Добра работа на овој Универзитет е тоа што мораш да имаш пракса додека учиш. Тогаш прв пат работев как асистент и тоа на филмот Падот на Белета куќа и оттука почнува мојот пат во оваа оваа индустрија во делот на визуелните ефекти“, вели Кочоска.

Александра е првата Македонка номинирана за ЕМИ наградата. Првиот Македонец пак беше Кристијан Даниловски од ФХ3Х во 2007 година, компанија која подоцна работеше на филм кој доби ОСКАР.

Прочитај повеќе

Демонстрантите се повлекоа, полицијата го опколи Собранието во Белград (ВИДЕО)

Слободен печат

Светски aгенции: Екстремистите со нападите ја предизвикаа полицијата и немирите во Србија

Слободен печат

Стефановиќ: Обид за насилно преземање на власта

Слободен печат

Шекеринска: Изјавата на Меркел е потврда дека сме на прав пат и можеме

Слободен печат

Мицкоски: Пред голема победа сме, заминува срамното и понижувачко време

Слободен печат

Вулин: Државата мора соодветно да одговори на насилството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јеремиќ: Власта пушти хулигани да прават нереди и да предизвикуваат судири

Слободен печат

Села: Куманово е со раните на Алмир, ние ќе се бориме секој Албанец да добие држјавјанство со Алиајнса за Албанците

Слободен печат

Ахмети: Мислиш срцето си им го откорнал за некое унапредување на Албанец

Слободен печат

Грција ублажи уште некои мерки воведени поради епидемијата од коронавирус

Слободен печат

Тачи в понеделник заминува во Специјалното обвинителство во Хаг

МИА Агенција

Полицијата во Белград ја презеде контролата врз главните пунктови околу Собранието

Слободен печат