Македонка го живее американскиот сон: Од бебиситерка до кандидат за престижната ЕМИ награда - Слободен печат

Македонка го живее американскиот сон: Од бебиситерка до кандидат за престижната ЕМИ награда

Скопјанката Александра Кочоска Дековиќ е продуцент за визуелни ефекти во ЦБС, работи на серијата Стар трек дискавери која е една од петте серии што годинава е номинирана за престижната награда ЕМИ, токму во категоријата визуелни ефекти.

„Пресреќна сум за номинацијата. Се надеваме на победа, но конкуренцијата е многу силна. Лани не успаевме да влеземе во потесната конкуренција и сега навистина се радувам што нашата работа беше земена во предвид. Има над 100 серии кои аплицираат за оваа работа така што со само тоа што влеговме во финалните пет е голем успех и многу сум среќна“, вели Александра Кочоска Дековиќ за Сител.

Американската приказна на Александра започнува пред 10 години кога со својата диплома – филолог по англиски јазик заминува како бејбиситер во Њујорк. Холивуд не е во нејзиното сценарио во тој момент. После една година оди на посета кај пријателка во Лос Анџелес и животот добива нов тек. Го запознава својот сопруг Анте Дековиќ кој работи како супервизор на визуелни ефекти и и ја пренесува својата страст кон оваа индустрија. Се запишува на Универзитетот во Лос Анџелес и добива уште две дипломи, за бизнис менаџмент во забавната индустрија и за развој.

Прочитајте и...  Попоски: Следува релативно топло време

„Добра работа на овој Универзитет е тоа што мораш да имаш пракса додека учиш. Тогаш прв пат работев как асистент и тоа на филмот Падот на Белета куќа и оттука почнува мојот пат во оваа оваа индустрија во делот на визуелните ефекти“, вели Кочоска.

Александра е првата Македонка номинирана за ЕМИ наградата. Првиот Македонец пак беше Кристијан Даниловски од ФХ3Х во 2007 година, компанија која подоцна работеше на филм кој доби ОСКАР.

Прочитај повеќе

Продолжува потрагата по вториот пилот на урнатиот хеликоптер во Хрватска

Слободен печат

Андоновиќ: Неизвесна изборна година за државите од поранешна СФРЈ

Слободен печат

Двајца пилоти загинаа при пад на воен авион во Алжир

Слободен печат

Скопската вода е безбедна за пиење

Слободен печат

Парламентарните избори на Нов Зеланд ќе се одржат на 19 септември

Слободен печат

Дескоска: Очекувам законот за ЈО да се донесе пред распуштањето на парламентот

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen − 18 =

Прочитај повеќе

Кој ќе биде следниот?

Денко Малески

БРОЈОТ НА ЖРТВИ РАСТЕ: Од коронавирусот во Кина починаа 106 лица, заразени околу 4.500

Слободен печат

Цацановски: Социјалниот центар „Дуња“ промовира солидарност и вредности што се потиснати во општеството

Слободен печат

Белгиски универзитет развива вакцина против коронавирусот

Слободен печат

Алармантно – продолжува палењето на контејнери во главниот град

Слободен печат

КИНЕСКИТЕ ВЛАСТИ АПЕЛИРААТ: Граѓаните да избегнуваат патување во странство за спречување на коронавирусот

Слободен печат