Македонец во Италија се изживувал врз синот, со шипка му ги скршил раката и ногата

Триесет и едногодишен македонски државјанин и неговата сестра (27) се под истрага во Италија за малтретирање на малолетно дете. Како што информираат италијанските медиуми, 13-годишниот син на македонскиот државјанин трпел физичко и психичко насилство во домот. Таткото постојано вршел физичко насилство, најчесто тепајќи го со каиш, а кулминацијата се случила во јануари годинава, кога насилникот со метална шипка го претепал синот, при што му ја скршил десната подлактица и чашката од коленото на левата нога.

Малолетникот бил запоставуван, не му обезбедувале лична нега и хигиена, намерно избегнувајќи да му обезбедаат здравствената заштита на детето, кое иако страдало од епилепсија не му ги давале потребните лекови.

Таткото и тетката често не му давале храна или го терале постојано да клечи. Го оставале дома сам и не му давале да се дружи со други деца. Кога имал траги од тепањето не му давале да оди во училиште.

Прочитајте и...  Во Италија опаѓа бројот на починати: Денеска 60 жртви од коронавирусот

Случајот во полицијата го пријавиле волонтерите во социјалните служби кои забележале дека детето, кое боледува од епилепсија е жртва на физичко и психичко насилство.Набргу инспектори го испитале случајот и по наредба на обвинитлството на насилниците им бил забранет пристап до малолетникот.

Поради заштита на детето, од полицијата не даваат повеќе податоци за осомничените, освен дека 13-годишникот живеел со својот татко и тетка си во стан во Фоџа. Додека трае истрагата судот на насилниците им одредил забрана за пристап додетето.

Прочитај повеќе

Поради не носење лична заштита казнети се 585 граѓани

МИА Агенција

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Слободен печат

Богојевски: Ако Мицкоски бега од 5 јули тогаш не треба да се чека на него, злоупотреба на МВР со крајна цел одложување на избори (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Во тек е исплата на правата од социјална и детска заштита за мај

МИА Агенција

Пукање во Сент Луис: Погодени четворица полицајци

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Проф. д-р Живковиќ: Ќе се кандидирам за ректор – УКИМ е заробен од внатре и политиките ги водат тројца луѓе (ВИДЕО)

Слободен печат

Во првиот квартал 9.075 слободни работни места, најбарани услужните дејности и продажбата

МИА Агенција

Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Романскиот премиер и четворица министри парично казнети за неносење маски

Слободен печат

Промоција на „Нajстари приказни: Митови од мугрите на западната цивилизација “ на Томислав Османли

Слободен печат

Ѓоргова: Цените на стоматолошките услуги неминовно ќе растат (ВИДЕО)

Слободен печат