Мајк Тајсон: Како го убив монструмот во себе

Мајк Тајсон е едно од најголемите боксерски имиња на сите времиња кој колку што имаше успеси во рингот, толку имаше проблеми во приватниот живот. Неколкугодишната затворска казна, банкротот и проблемите во приватниот живот, конечно се минато за славниот боксер и на своите 52 години почна да ужива во животот. Тајсон во моментов ужива во својот бизниз, тој одгледува канабис и бизнисот му е во прв план.

Откако му се посвети на бизнисот кој според него одлично му оди, Тајсон во разговор за американските медиуми откри дека не сака светот да го памети како монструм иако ги признава гревовите од минатото.

– Не сакав да бидам монструм и како таков да ме паметат кога ќе умрам. Не сакав да бидам тој монструм, бидејќи тој човек беше токсичен и опасен за своето семејство. Семејството ми е се – вели Тајсон.

Прочитајте и...  Крај на кариерата на Ибрахимовиќ?

Славниот боксер кој во рингот беше страв и трепет за противниците, вели дека на поправањето на сликата за себе работел доста време.

– Знаев дека ништо нема да се смени преку ноќ. Сепак, морам да кажам дека не жалам за се што сум работел во минатото. Дрогата, сексуалните испади, тешачките, несреќите се минатот за мене и сега сакам да се посветам на семејството и благодарен сум што добив нова шанса да ги исправам работите – зборува Тајсон кој потоа откри што користеше за да се „пронајде“ себе си.


Поранешниот шампион во тешка категорија открива дека користел мали количини на отров кој го произведуваат жабите и кој според неговите зборови многу му помогнал, додека во Ново Мексико пронајде доховен мир кај локален врач.

Прочитајте и...  Георгиевски е најдобро десно крило во Романија

– Тој ми даде на испушам нешто и потоа како да експлодира се во мене. Кога дојдов при себе, мојот мозок како да беше нов. Го убив егото, го убив стадиот Тајсон и мојот живот се промени. Можеби звучи како сценарио за филм, но верувајте токму тоа ми се случи на мене. Се бидам со насмевка секое утро и постојано го поставувам истото прашање „што ми случи“?. За само 15 минути сфатив се, го убив своето его – зборува Тајсон.

Прочитај повеќе

ФФМ одлучи: Првата лига да продолжи со плејоф и без испаѓање

Слободен печат

Нема да ја препознаете, сопругата на Стеф Кари за време на карантинот го донесе своето тело до перфекција (ФОТО)

Слободен печат

Надал ја откри тајната за успехот на големата тениска тројка

Слободен печат

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат

Дали се сеќавате на лудата вечер во Барселона, два корнери и два гола во продолжението за титула на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Се јави и Синдикатот на фудбалери: Ние не ја водиме лигата, наша грижа се фудбалерите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Георгиевски е најдобро десно крило во Романија

Слободен печат

Историјата можеше да биде поинаква, Харден наместо во Хјустон требаше да замине во Вашингтон

Слободен печат

Интер е решен да ја прекине доминацијата нба Јувентус, Конте на лето добива пет засилувања за напад на титулата

Слободен печат

Нема страв кај Црногорците, фудбалот продолжува пред гледачи

Слободен печат

Алегри главен фаворит да го наследи Тухел на клупата на ПСЖ

Слободен печат

Федерер поради Ѓоковиќ не освои повеќе грен слем титули

Слободен печат