4 C
Скопје

Маја Дамевска од Прилеп конечно ќе ја добие биолошката терапија!

Откако „Слободен печат“ објави дека Маја Дамевска од Прилеп, единствената жена од Македонија која има дијагноза пемфигус вегетанс, а за која не добива конзилијарно мислење да се лекува во странство, случајот добива институционално внимание и разрешница. Болеста предизвикува гноење на буквално сите делови од телото, сериозно оштетување на ноктите и неподносливи болки.

Дамевска, инаку медицински работник, ја раскажа својата голгота и неможноста да продолжи со своето лекување поради тоа што не ѝ била обезбедена биолошка терапија, Клиниката за дерматологија денеска ја информирала дека ќе го добие лекот и да се подготви за хоспитализација која најверојатно ќе се случи утре.

Станува збор за скапа терапија која што не е на позитивната листа на лекови, но била обезбедена за единствениот случај со ваква дијагноза во Македонија.

Прочитајте и...  Приведен 25-годишник откако полицијата му нашла пиштол за кој немал дозвола

Како што посочи, Дамевска претходно била лекувана со кортикостероиди, лекарства за кои што тврди дека се несоодветни за нејзината состојба.

Маја Дамевска од Прилеп: Гнојам од глава до петици и не ми даваат да се лекувам во странство!

Реакција од Шведска до докторите за случајот на Маја Дамевска: Ако не знаете како да ординирате биолошка активна терапија, редно е да научите како

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар