Луна паркот се ребрендира во забавен парк- готов ќе биде за една и пол година

Луна паркот ќе добие ново име и концепт, најави денеска градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Во изјава за Слободен печат потврди дека постапката за јавни набавки ќе биде распишпана во првите десет дена од декември, а очекувањата според него се дека до пролетта 2021 година Скопје ќе добие забавен парк, каков што нема во радиус од 300 километри.

– Нема да градиме Луна парк, туку Забавен парк, ги разликуваме концептите. Студијата за забавниот парк беше промовирана некаде кон средината на годинава, а вчерашните одлуки на советот беа всушност за отпочнувањето на постапката за јавни набавки. Јас очекувам дека постапката ќе ја распишеме во првите десет дена од декември. Имајќи во предвид дека студијата ја добивме од најреномираните европски куќи за забавни паркови, по успешна спроведена постапка може да каже дека пролетта 2021 прва ќе имаме забавен парк, најави Шилегов.

Прочитајте и...  Во две гостиварски општини денеска гласаат 229 граѓани

Цената на билетите се уште не е конечна, но познато е дека ќе има целодневни билети без можност за користење на реквизити, билети за влез и можност за користење на реквизитите, семејни билети и билети за групни посети.

– Забавниот парк ќе има сосема поинаков концепт од тој кој до сега сме го имале. Во Дизниленд на пример, не одат за да се возат на колички или на панорамско тркало туку зашто во паркот има малку поинаква приказна. Концептот на Луна парк е сериозно надминат, да не кажам дека е панаѓурски, тоа можевте пред извесно време да го видите кај Александар Палас. Забавниот парк во Скопје ќе биде туристичка атракција, такво нешто ќе нема во радиус од 300 километри, ќе биде атрактивно за странски туристи, не само од нашата држава. Ќе даде и придонес во развојот на локалната економија. Тоа ќе биде место каде што посетителите ќе можат да го поминат целиот ден, забавувајќи се, рече Шилегов.

Прочитајте и...  На Денот на Бастилја судири во Париз: Белите мантили и жолтите елеци контра полицијата (ФОТО+ВИДЕО)

Новиот Луна парк ќе се протега на површина од 82.000 квадратни метри, на местото на постојниот. Освен реквизити за возење, во паркот ќе има и објекти за служење храна и пијалаци, за продажба на сувенири, затворен дел за играње, паркинг…Во него ќе бидат вклопени досегашните набавени реквизити, нема да биде оштетено ниту едно дрво, а на скопјани ќе им понудиме нешто што можеле да го видат само на телевизија.

Според Шилегов, за забавниот парк ќе бидат потрошени 11 милиони евра.

Прочитај повеќе

Медицинска сестра од Чиле се грижи за болните од ковид-19: После смената свири на виолина низ ходниците (ВИДЕО)

Слободен печат

Судот ја одби кауцијата за поранешната девојка на педофилот Епстин

Слободен печат

Американска компанија кон крајот на месецов ќе тестира вакцина врз луѓе

Слободен печат

Во Дебар досега направени над 1.100 тестови, позитивни 153 лица

Слободен печат

Португалската полиција пребарува бунари: Се сомневаат дека педофилот Брукнер таму ја фрлил Медлин Мекен

Слободен печат

На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Медицинска сестра која го победи коронавирусот даруваше крвна плазма

Слободен печат

Во Албанија заштитна маска задолжителна во затворени простории

МИА Агенција

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат

ДИК: Од категоријата болни и немоќни лица гласале 7861 гласачи (ВИДЕО)

Слободен печат

Куомо: Уште четири сојузни држави на карантинската листа на Њујорк

Слободен печат

По вториот ден од сослушувањето, Хашим Тачи без зборови излезе од судот во Хаг

Слободен печат