Лукаревска: Покажавме одговорност, ги вративме слободата и европскиот пат

Гласајте за да им ставиме крај на лагите и на црните сценарија на режимот, гласајте за сигурност, порача носителката на листа на коалицијата „Можеме” во ИЕ2 Сања Лукаревска во општина Гази Баба.

На 15-ти излезете и гласајте, не дозволувајте друг да го прави изборот за вашата иднина, вие одлучувате, заокружете три за да одиме напред. Покажавме одговорност, ја вративме слободата. Градиме држава на цврсти темели, не на стиропор, градиме европска држава, не изолација, градиме општество еднакво за сите, не национализми и поделби. Гласајте за да им ставиме крај на лагите и на црните сценарија на режимот, гласајте за сигурност, порача носителката на листа на коалицијата „Можеме” во ИЕ2 Сања Лукаревска во општина Гази Баба.

Таа нагласи дека продолжуваат со развојна економија, поддршка на домашните и странските компании со 600 милиони евра, од кои 300 милиони од буџетот и 300 милиони од европските фондови.

Прочитајте и...  Зибери: Опцијата за 4 смени со 20 минути час ќе биде главен елемент за ширење на вирусот

– Најавуваме една милијарда евра странски инвестиции за следните четири години, базирани на иновации и одржливост. Невработеноста ќе ја намалуваме за три отсто годишно, до едноцифрена стапка на крајот на мандатот. Обезбедуваме конкретни развојни мерки, грижа за секого. Парите ги враќаме кај граѓаните, ги зголемивме и платите и пензиите. Обезбедуваме раст на просечната и на минималната плата и во наредниот мандат. Со конкретни мерки ги помагаме компаниите и ги штитиме работните места на граѓаните. Инвестираме во младите да се развиваат и да се реализираат овде, дома, рече Лукаревска.

Таа нагласи дека го афирмираат и го реализираат концептот за родова рамноправност 50/50.

– На кандидатските листи на СДСМ и на коалицијата МОЖЕМЕ подеднакво се застапени и жените и мажите, обезбедуваме родов баланс и во извршната власт, на 40 проценти од функциите ќе бидат жени. Градиме едно општество за сите. За нас разликите се заедништво. На 15-ти во среда, излезете и гласајте да продолжиме по европскиот пат, да обезбедиме уште подобар стандард, правда за сите. Влада на ВМРО ДПМНЕ е Влада на опасност, гласајте за Социјалдемократскиот сојуз и коалицијата „Можеме”, гласајте за добри политики, гласајте за сигурност, рече Лукаревска.

Прочитајте и...  Паника во Кина: Се шири бубонската чума, уште едно село ставено во карантин по смртен случај

Прочитај повеќе

Франција повторно ги заострува мерките за борба против Ковид-19

МИА Агенција

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат

Русија во преговори со СЗО за можна проверка на руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Операција „Кловнови“: Уапсени девет лица во врска со екстремни злосторства во Словачка

Слободен печат

Нема промена од Грција за отворање на копнените граници

Слободен печат