Легендарниот Мирослав Клосе ќе биде тренер на германски тим

Фото: EPA-EFE/Alejandro Garcia

Славниот германски напаѓач и најдобар стрелец на светските првенства, Мирослав Клосе ќе биде тренер на германскиот второлигаш Нирнберг.

46-годишниот Клосе со тимот на Нирнберг потпиша договор на две години и ќе се обиде овој тим да го врати во друштвото најдобрите во Германија. Во изминатата сезона Нирнберг од 18 клубови во втората Бундеслига заврши на 12. позиција.

Единственото искуство како главен тренер Клосе досега го имаше во Алтач од Австрија каде што на клупата помина 24 натпревари.

Работеше Клосе и како помошник тренер во Баерн во 2020 и 2021 година, а го водеше тимот до 17 години на гигантот од Минхен.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот