Кривичен го одби барањето за екстрадикција на Морина – Слободен печат
ВестиВи ПрепорачувамеМакедонија

Кривичен го одби барањето за екстрадикција на Морина

Кривичниот суд денеска соопшти дека не се исполнети условите за екстрадикција на Томор Морина. Од таму изјавија дека решението, заедно со предметот ќе бидат доставени до Врховниот суд на РСМ за понатамошно одлучување. Морина останува во притвор до завршувањето и на второстепената постапка.

Прочитајте го целото соопштение:

„Во однос на повеќе новинарски прашања за Т.М. кој се наоѓа во притвор заради постапка за екстрадиција по распишана меѓународна потерница, ја информираме јавноста дека Кривичниот совет при Основниот кривичен суд – Скопје, постапувајќи по барање на Министерството за правда на РСМ, а по разгледување на целокупната пропратна документација во барањето, како и ценејќи ја  досегашната воспоставена судска пракса и меѓународното право, донесе решение дека не се исполнети условите за екстрадиција на лицето во Р. Србија како баратели на екстрадицијата.

Решението, заедно со предметот, согласно член 65 ст. 5 од Законот за меѓународна соработка во кривична материја, веднаш ќе бидат доставени до Врховниот суд на РСМ за понатамошно одлучување.

Воедно, мерката притвор против лицето, определена по предлог на обвинителството на 25.07.2019 год, продолжува да опстојува до правосилноста на решението од Кривичниот совет, односно до одлучување по предметот од страна на на Врховниот суд на РСМ.“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close