Ковид-19 не ги исплаши љубителите на пишаниот збор, успешно заврши Саемот на книга (ВИДЕО)

Денеска е последниот ден од овогодинешниот Саем на книга, кој се одржуваше од 8 до 14 септември. Пандемијата предизвикана од вирусот ковид-19 не успеа да го наруши континуитетот на саемот, кој оваа година, поради препораките на Комисијата за заразни болести се одржува на отворено. Дисциплинираните посетители, кои на саемот можеа да влезат само со заштитни маски, се интересираа најмногу за криминалистичките и љубовните романи.

Фото: Слободен печат/Ристе Пејовски

Издавачките куќи, задоволни и помалку изненадени од интересот, коментираа дека Саемот на книга може да се прогласи за успешен.

Фото: Слободен печат/Ристе Пејовски
Фото: Слободен печат/Ристе Пејовски
Фото: Слободен печат/Ристе Пејовски

Софија Стојков од издавачката куќа Антолог, потенцираше дека не се забележала голема разлика во однос на продажбата, во споредба со минатите саеми, кога граѓаните не се соочуваа со страв од заразната болест, додека пак, Павлина Аџимитеска од Магор, нагласи дека љубителите на пишаниот збор најголем интерес појавиле за книги од македонската историја, како и за детската литература.

Прочитајте и...  МО: Војници утринава се полесно повредени во сообраќајката на патот Струмица-Штип

Прочитај повеќе

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска

Напаѓачот планирал да ги запали просториите на редакцијата „Шарли ебдо” во Париз, но ја згрешил адресата

Маријана Митровска

СДСМ за изнесените ставови на Мицкоски: Дрско лаже дека биле ветени четири викенди без ДДВ

Слободен печат

Со температура и симптоми на ковид-19, рентген техничар одел на работа, се чекаат тестовите за уште тројца вработени

Слободен печат

Мицкоски: Бараме четири викенди без ДДВ, покачување на пензиите

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Порошенко, кој ја предводеше Украина, заразен со коронавирус

Слободен печат

Шеик Наваф е новиот емир на Кувајт

Слободен печат

СИРИЗА бара од Мицотакис веднаш да ги донесе во Парламентот договорите со Северна Македонија

Слободен печат

Путин ќе ја прими руската вакцина против ковид-19

Слободен печат

Уште едно 3-годишно детенце си замина дома, ја победи болеста (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Борел: ЕУ не е е комплетна без Западен Балкан

Слободен печат