Колевски: Случајот „Рекет” фрла дамка врз целата јавнообвинителска функција

Новоизбраниот претседател на Советот на јавни обвинители Ацо Колевски, денеска оцени дека случајот „Рекет” во кој осомничена е и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, фрла дамка врз целата јавнообвинителска функција.

– Верувам дека колегите преземаат се што е во нивна моќ и во нивна надлежност да го расветлат овој случај кој морам да признам дека фрла темна дамка врз целата јавнообвинителската функција, изјави Колевски, одговарајќи на новинарски прашања по неговото именување на фунцијата.

Ацо Колевски денеска едногласно беше избран за претседател на Советот на ЈО со двегодишен мандат.

Изборот на новиот претседател доаѓа ден по одлуката на Советот на ЈО да почне постапка за разрешување на СЈО Катица Јанева порад случајот „Рекет”. 

Прочитајте и...  Италија ниту после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Прочитај повеќе

Дваесет и пет заболени од Липково, едно лице од Куманово

Слободен печат

Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Кај членови на едно семејство од 10 позитивни, само еден е со симптоми

Слободен печат

Благ пораст на новозаразени со коронавирусот во Австрија

Слободен печат

Во тетовско од 12 новозаболени има и на возраст од 10 до 20 години

Слободен печат

Филипче: Има 11 случаи на заразени здравствени работници во болницата „8 Септември“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Вториот бран сметаме дека ќе трае многу кратко, вирулентноста значително слабее (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Околу 15 семејства вкупно носат околу 90 проценти од новозаразените (ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВО: Филипче ќе информира за состојбата со коронавирусот во државава

Слободен печат

Дука: Битката со невидливиот непријател ја добивме, но не и војната

Слободен печат

Активисти за човекови поднесоа тужба против Трамп

Слободен печат

Штипските текстилни и кожарски фабрики ја почитуваат уредбата за забрана за работа

Слободен печат