Кој знак во зодијакот е вашиот непријател?

The Money Changer and His Wife - Quentin Matsys (1514)

За верниците, астрологијата има одговори на многу прашања, па дури и од кои луѓе да бегате и да не очекувате другарство. Со нив нема да најдете заеднички јазик, дури и ако треба да застанете „на глава“.

Овен

Најголем непријател: Рак

Овенот е огнен знак кој воопшто не се согласува со водените знаци, од кои на врвот на листата е секако, Ракот. Овните сакаат независност, а Раковите сакаат да бидат „залепени“ до оние кои им се блиски.

Бик

Најголем непријател: Овен

Овие два хороскопски знака се многу тврдоглави, па конфликтот меѓу нив е неизбежен. Овните ретко ги признаваат своите грешки, додека пак Биковите ги потсетуваат на нив и кога треба и кога не треба.

Близнаци

Најголем непријател: Девица

Близнаците сакаат спонтаност, а Девиците се зависни од навики и рутини. Единствено нешто што им е заедничко е комуникативноста, но во секое друго поле, тие едноставно се разминуваат и не наоѓаат ништо заедничко.

Венера во Овен: Сега е време да делувате!

Рак

Најголем непријател: Стрелец

Раковите се чувствителни и лојални, мислат на туѓите емоции, но Стрелците се директни и искрени, а тоа ги повредува Раковите. Тие не можат да најдат заеднички компромис, а ако едниот проба да го смени другиот, се создава голем проблем.

Лав

Најголем непријател: Риби

Лавовите се горди на себе и сакаат секаде да бидат следени од светлината на рефлекторите. Рибите се целосна спротивност на ова и не сакаат да привлекуваат внимание. Лавот го нервира пасивноста и воздржаноста на Рибите.

Девица

Најголем непријател: Водолија

Девиците се водат по разумот, а речиси никогаш со срцето. Водолиите премногу анализираат, но тоа го прават со својата сензитивна страна, па затоа често се нереални, што не им одговара на Девиците.

Вага

Најголем неприојател: Скорпија

Вагите се согласуваат со сите, освен со Скорпиите. Причината за тоа е нетрпеливоста, а Скорпиите имаат неверојатен талент да внесуваат непотребна драма во сите односи. Поради тоа, Вагите се држат настрана од нив.

Скорпија

Најголем непријател: Лав

И двата знака се премногу горди, а толку гордост на едно место може да биде погубна. Тие тешко наоѓаат заеднички јазик, а ако некако дојде до тоа, и едниот и другиот сакаат да доминираат и не попуштаат.

Хороскопски знаци кои обожаваат прегратки: Со гушкање можете веднаш да ги освоите!

Стрелец

Најголем непријател: Бик

Стрелците сакаат слобода и на живеење и на изразување, а Биковите се тврдоглави, но и промислени. Бикот сака стабилност која Стрелците ретко се расположени да ја понудат.

Јарец

Најголем непријател: Вага

Јарците се многу фокусирани на работниот успех, а Вагите го сакаат друштвениот живот. Поради тоа Јарците мислат дека Вагите се незрели и иритантни.

Водолија

Најголем непријател: Јарец

Јарецот ја „блокира“ креативноста и инспиративноста, а тоа пак се главните особини на Вагите. Имаат целосно спротивставени мислења на секоја можна тема, дури и за љубовта.

Риби

Најголем непријател: Близнаци

Сензибилноста на Рибите не може да се усогласи со директноста на Близнаците. Дури и кога имаат добра намера, тие прават Рибите лошо да се чувствуваат поради тоа што се.

Видео на денот