Кој ќе биде новиот претседател на САД: Овој модел погоди 25 пати од 27, еве кому му дава предност

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 4. ноември годинава.

Американскиот професор Хелмут Норпот, кој погоди пет од последните шест победници на изборите за Белата куќа, тврди дека Доналд Трамп има 91 отсто шанси повторно да биде избран за претседател на САД.

Тој се повикува на „примарниот модел“, кој како параметри зема сосема други фактори од анкетите според кои, засега води Џо Бајден, како кандидат на демократите.

Овој модел, истакнува Норпот за „Фокс Њуз“ ги дава точните победници во 25 изборни циклуси од вкупно 27.
Моделот затаил само во два случаи – кога Џон Кенеди победи во 1960 година и во 2000 година кога е реизбран Џорџ Буш Јуниор.

Норпот истакнува дека Бајден е во многу послаба позиција од Трамп, зошто е помалку активен во кампањата.

Прочитајте и...  Во Албанија и денеска високи бројки на новозаразени со Ковид-19

Тој укажува дека ентузијазмот на гласачите исто така е важен фактор, а тука Трамп е во предност.

Моделот на кој се повикува Норпот му овозможи пред изборите во 2016 година, и покрај анкетите кои ја фаворизираа Хилари Клинтон, да ја најави победата на Доналд Трамп.

Истовремено, некои официјални анкети му даваат предност на Бајден од 8,7 проценти.

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 4. ноември годинава.

 

Прочитај повеќе

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Половина од објавените фирми се раздолжија кон вработените – Кој не исплатил кривично ќе одговара

Слободен печат

Во Дебар три новозаразени и едно починато лице од Ковид-19

МИА Агенција

Речиси 20 милиони заразени од коронавирус во светот, оздравени близу 13 милиони

Слободен печат

Во Грција регистрирани 203 нови случаи на Ковид-19

МИА Агенција