КОЈ ГИ ЧУВА БОРЦИТЕ ОД ИСЛАМСКА ДРЖАВА? Над 10 затвори со милитанти останаа без надзор во Сирија

Турската офанзива во Сирија остави најмалку 12 затвори со милитанти од Исламска држава без надзор, рече рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, предупредувајќи дека стотици од избеганите борци би можеле да се вратат во нивните родни земји, објави „Москва тајмс“.

Турција започна воена операција против Курдските борци на североистокот од Сирија претходно овој месец, откако американскиот претседател Доналд Трамп ги повлече трупите на САД од регионот. Експертите предупредуваа дека турскиот напад би можел да биде шанса илјадници борци на ИД да избегаат од затворите кои беа надгледувани од Курдските сили.

– Осум кампови за бегалци и 12 затвори за борци од странство се оставени без надзор и стража како резултат на делувањето на турската армија. Ова би можело да предизвика наплив на терористи и таканаречена обратна миграција во нивната татковина – изјави Шојгу за ТАСС.

Прочитајте и...  Џорџ Буш: Убиството на Флојд е шокантен неуспех во борбата против расизмот

Зборувајќи на безбедносен форум во Пекинг, Шојгу рече дека Исламска држава „значајно го зголемила влијанието“ во Азија, вклучувајќи ги Индонезија, Малезија, Сингапур, Филипините и дел во Тајланд, по нивниот пораз во Сирија.

– Само пред неколку години, тероризмот не претставуваше сериозна закана за земјите во Азија и Пацификот – додал Шојгу.

Руските медиуми претходно објавија дека дузина руски жени се заробени во камп за поранешни борци на Исламска држава во северна Сирија и барале помош од Москва.

Во меѓувреме, Турција ги отфрли тврдењата дека нивната офанзива би можела да доведе до бегање на поранешните борци на ИД или враќање на џигадистичката група во Сирија.

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат