Tag : сергеј шојгу

Вести Свет

Русија доби нова Влада, Путин го потпиша указот

Слободен Печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ за составот на новата Влада предводена од Михаил Мишустин. До декретот на рускиот претседател предвидено е премиерот Мишустин...
Вести Свет

Руската војска будно го следи разместувањето на американските проектили

Слободен печат
Надгледувањето на разместувањето на американските проектили од среден и помал досег е главна задача на руската војска за годинава, соопшти денеска рускиот министер за одбрана...
Вести Свет

Путин и Шојгу играа хокеј на Црвениот плоштад во Москва (ФОТО)

Слободен печат
Претседателот на Русија Владимир Путин учествуваше во новогодишниот натпревар на Ноќната хокеарска лига, која започна во вчеравечер на лизгалиштето на Црвениот плоштад во Москва, пренесуваат...
Вести Свет

Шојгу: НАТО во 2019 година сериозно ја засили извидувачката мисија на руските граници

Слободен печат
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го обвини НАТО дека во текот на 2019 година сериозно ја засилил извидувачката мисија на руските граници. На средбата...
Вести Свет

КОЈ ГИ ЧУВА БОРЦИТЕ ОД ИСЛАМСКА ДРЖАВА? Над 10 затвори со милитанти останаа без надзор во Сирија

Слободен печат
Турската офанзива во Сирија остави најмалку 12 затвори со милитанти од Исламска држава без надзор, рече рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, предупредувајќи дека стотици...
Вести Свет

Шојгу објасни што ќе се случи ако настане ГОЛЕМА ВОЈНА: Американци, ќе ве УНИШТИМЕ (ВИДЕО)

Слободен печат
Русија не троши на воениот буџет колку што троши САД, но заради тоа може да ја уништи нивната флота на носачи на авиони. Тоа го...
Вести Свет

Авион на НАТО ПРОТЕРАН откако се приближил на авионот на рускиот министер за одбрана (ВИДЕО)

Слободен печат
Руски борбен авион протера авион на НАТО откако тој премногу се приближил на авионот во кој бил рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу над неутралните...