КЛИМАТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА НА ОН ВО МАДРИД: Делегациите сè уште не можат да се усогласат за конечен договор

Конференцијата на ОН за климата во Мадрид требаше да заврши вчера, но пролонгирана е и за денеска, бидејќи делегациите сè уште не се усогласија за усвојување завршен документ.

Лидерите од 196 земји треба да се договорат за конечен документ, за тоа како да се финансираат посиромашните земји за да се ублажат штетите предизвикани од климатските промени и правилата на пазарот на фосилни горива.

Островските држави кои би можеле да бидат избришани од лицето на Земјата со зголемувањето на нивото на морето, завчера ги обвинија богатите земји дека немаат чувство за обемот на климатската криза.

На вчерашната пленарна сесија стана јасно до кој степен лидерите не беа во можност да постигнат договор, бидејќи нивните барања значително се разликуваа.

Прочитајте и...  Без струја утре дел од корисниците во повеќе скопски општини

Двонеделните разговори се водат под будното око на јавноста за да се види каков било знак дека владите се подготвени да го реафирмираат Договорот од Париз за 2015 година и со тоа да се посветат на поамбициозно намалување на емисиите на стакленички гасови следната година, пренесува Хина.

Целта на Парискиот договор е да се избегнат катастрофалните сценарија, на кои предупредуваат научниците, а со цел да се ограничи порастот на глобалната температура, предизвикано од согорувањето на фосилните горива.

Прочитај повеќе

Израел осуети кибер напад врз одбранбената индустрија

Слободен печат

Страотни сцени од Минск: Полицијата пука во народот (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Слободен печат

Русија планира месечно да произведе по 5 милиони вакцини против ковид-19, по цена од 10 долари за 2 дози

Слободен печат

Ангеловска демантира дека подигнала штеден депозит од Еуростандард банка по информацијата дека ќе ја изгуби лиценцата за работа

Слободен печат

Кина реагира за врските на САД со Тајван: Тие што си играат со оган, ќе се изгорат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

Слободен печат

Од девојче кое поради црната боја на кожата никој не го дружел, до историска кандидатура за потпретседател на САД

Слободен печат

Костовски: Двојна игра на НБ, ако беа решени да не затворат, тоа требаше да го направат уште пред една година

Слободен печат

Екстремистите го зазедоа клучното пристаниште во Мозамбик

Слободен печат

Се бара исчезнатиот Ѓорѓи Дервишовски-Гоче од Тетово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Нина Ангеловска ги извадила парите од Еуростандард банка пред затворање?

Слободен печат