КЛАСИКА ВО ДОРТМУНД: Германија водеше, Аргентина успеа до реми! (ВИДЕО)

Во Дортмунд, на „Сигнал Идуна Парк“ пред нешто повеќе од 45.000 илјади гледачи беше одигран пријателски натпревар помеѓу Германија и Аргентина кој заврши без победник (2:2). Дуел на повеќе повеќекратни светски шампиони кои во финалните мундијалски битки се сретнале трипати.

Германците беа далеку подобри во првото полувреме, уште во раната фаза дојдоа до предност. Во 16 минута Серж Гнабри реализираше за водство, а шест минути подоцна истиот играч му асистираше на Хаверц за зголемување на позитивата.

После одличната партија против Тотенхем, овој меч повторно покажа дека Гнабри е во феноменална форма. Во 31 минута можеше да се најави уште поголема катастрофа на гостите, но за нивна среќа М. Халстенберг ја погоди пречката.

Прочитајте и...  Изненадување за Пандев, специјален шампионски прстен од Интер (ФОТО)

Во вториот дел „гаучосите“ намалија преку Лукас Аларио (66`) а во самиот финиш од средбата среќно стигнаа и до израмнување. Ударот на Лукас Окампос го промени правецот, тоа го измами германскиот голман за целосно враќање на Аргентинците кои и без најголемата ѕвезда Меси не дозволија да бидат поразен во оваа фудбалска класика.

Не само без играчот на Барселона, селекцијата на Аргентина на овој дуел беше „ослабена“ уште без Агуеро, Ди Марија, Икарди…

Прочитај повеќе

ФФМ одлучи: Првата лига да продолжи со плејоф и без испаѓање

Слободен печат

Нема да ја препознаете, сопругата на Стеф Кари за време на карантинот го донесе своето тело до перфекција (ФОТО)

Слободен печат

Надал ја откри тајната за успехот на големата тениска тројка

Слободен печат

Дамјан Стојановски најдобар кошаркар во Првата лига

Слободен печат

Дали се сеќавате на лудата вечер во Барселона, два корнери и два гола во продолжението за титула на Јунајтед (ВИДЕО)

Слободен печат

Се јави и Синдикатот на фудбалери: Ние не ја водиме лигата, наша грижа се фудбалерите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Георгиевски е најдобро десно крило во Романија

Слободен печат

Историјата можеше да биде поинаква, Харден наместо во Хјустон требаше да замине во Вашингтон

Слободен печат

Интер е решен да ја прекине доминацијата нба Јувентус, Конте на лето добива пет засилувања за напад на титулата

Слободен печат

Нема страв кај Црногорците, фудбалот продолжува пред гледачи

Слободен печат

Алегри главен фаворит да го наследи Тухел на клупата на ПСЖ

Слободен печат

Федерер поради Ѓоковиќ не освои повеќе грен слем титули

Слободен печат