Кинеска докторка со нови шокантни докази: Короната е биолошко оружје создадено во воена лабораторија

Иако научниците ширум светот тврдат дека вирусот настанал во природата и дека никако не можел да биде вештачки створен, Ли Менг Јан, кинески виролог, тврди дека коронавирусот настанал во воена лабораторија.

Таа го обвинува Пекинг дека го фабрификувал геномот на вирусот за да го прикрие фактот дека развил биооружје.

Ли Менг наведува дека вирусот е значајно вирулентен и може да предизвика големи жртви. Многу е заразен и лесно се пренесува, често преку респираторен пат во облик на аеросоли. Релативно е отпорен на промените во животната средина, може да издржи транспорт и способен е за целно испуштање.

Професорката Ли Менг и нејзините тројца колеги на повеќе од 50 страници тврдат дека вирусот SARS-KoV-2 настанал во неколку светски лаборатории, од кои оние во Кина се под контрола на тамошната војска.

Прочитајте и...  Кога експертите молчат, будалите оро водат!

Како еден од главните автори на коронавирусот таа ја означува докторката Зенгли Шу, која во западните медиуми е позната како „Бетвомен“ (жена лилјак), а во 2012 година експериментирала со лилјаци.

Трудот на професорката Ли Менг Јан е објавен на 8 октомври на истражувачкиот ковид-портал Зенодо: „SARS-KoV-2 како неограничено биолошко оружје“.

Ли Менг е професорка од најреферентната биолабораторија од Универзитетот во Хонгконг, а од 28 април живее во САД. Во Америка професорката е дочекана како „кинески Сноуден“ и треба да сведочи за одговорноста на Кина за појавата на заразата.

Во меѓувреме, кон средината на септември суспендирани ѝ се налозите на социјалните мрежи во САД, откако на Фокс њуз зборуваше за биотероризмот. Минатата недела нејзината мајка била уапсена во Кина.

Прочитајте и...  Хеликобактер пилори - бактерија во желудникот

Нејзиниот најнов труд веројатно нема да ѝ донесе популарност во Светската здравствена организација.

Претходно тврдеше дека лично го известила својот шеф, првиот човек на најпрестижната биолабораторија на светот на своето истражување дека вирусот е плод на кинеските лаборатории. Според нејзините зборови, шефот ѝ советувал да молчи поради нејзина безбедности и затоа се одлучила да побегне во САД.

Исповед на докторката од Вухан која го откри коронавирусот: Се започна откако во болницата дојде едно семејство (ВИДЕО)

Лабораториска грешка или контроверзна прехрамбена навика? Што се крие зад теоријата на Трамп околу вмешаноста на Кина и коронавирусот?

Поврзани вести

Настава на телевизија е „гола вода“, образовниот процес стагнира за 40.000 ученици во земјава

Михаило Донев

Пресметките за плати треба да се прават, Законот за финансиска помош уште не е донесен

Весна Дамчевска

Виц на денот: Преживеани

Слободен печат

Во кој месец сте родени такви сте во љубовта: Најдете го својот и уверете се!

Слободен печат

ФОТО: Џо Манганиело го промени стилот: Сопругот на Софија Вергара е непрепознатлив!

Слободен Печат

ФОТО: По пет години врска, веренички прстен на раката на Гвен Стефани

Слободен печат

Остави Коментар