Ким Кардашијан и други славни личности ги „замрзнаа“ своите профили на еден ден

Ријалити ѕвездата Ким Кардашијан Вест (39), актерот Марк Руфало (52) и многу други славни личности, во вторникот објавија дека „ќе ги замрзнат“ своите јавни профили на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм на еден ден, во знак на протест поради ширењето говор на омраза и дезинформации од секаков вид.

Со овој свој гест, многу славни имиња дадоа свој придонес кон кампањата „Стоп за ширењето омраза поради профит“, која ја организираше коалицијата за граѓански права.

Токму оваа коалиција иницираше едномесечен бојкот на Фејсбук, веднаш по смртта на Џорџ Флојд, кого полицијата брутално го уби.

Токму ваквиот начин на изразување на незадоволството стана многу популарен, особено откако голем број јавни личности што имаат огромен број следбеници истакнаа дека и тие ќе ја следат ваквата практика.

Прочитајте и...  Како бебе го мачкале исклучиво со крема од кавијар - 5 помалку познати нешта за синот на Доналд и Меланија Трамп

Најмногу поддржувачи донесе Ким Кардашијан со својата објава, поради илјадниците луѓе што ја следат на социјалните мрежи. Таа е позната по тоа што огромен број компании ѝ плаќаат и по милион долари за само една нејзина објава, токму поради нејзината популарност на социјалните мрежи.

Обожавам што можам со вас директно да комуницирам на Инстаграм и на Фејсбук, но не можам само да седам и да слушам како на овие платформи се шири омраза, пропаганда и дезинформации, кои се креирани од странски групи што сакаат да посеат раздор и да ја поделат Америка – напиша таа.

Меѓу другото, Ким напомена и дека ширењето дезинформации на социјалните мрежи има сериозно влијание врз резултатите на изборите и на демократските процеси.

Прочитајте и...  Српската пејачка вози 200 километри на час и „мува не ја лази“ (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Меган Фокс по разводот повторно среќно вљубена

Слободен Печат

Популарната Сузана Спасовска стана баба: Погледнете какво име доби нејзината внука!

Васко Спасоски

AC/DC повторно заедно, веста за враќањето ја објавија во весниците (ФОТО)

Слободен печат

Струмичката ММА борачка Нина и нејзината свршеница добија ќерка (ФОТО)

Слободен Печат

Мустафа Сандал и Емина Јаховиќ се во војна: Поранешните сопружници се „фатија“ поради новото момче на пејачката! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ново истражување: Пред 4,5 милијарди години Месечината се создала при судир на Земјата со друга млада планета

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Работи кои ги занемаруваме, а всушност треба често да ги чистиме

Слободен печат

За 4 недели ќе изгубите 4 килограми: Најздравата диета на сите времиња! Исчистете го телото од токсини!

Слободен Печат

Митови и вистини околу средствата за дезинфекција: Дали чистењето со оцет нè штити од вируси и бактерии?!

Слободен Печат

Како бебе го мачкале исклучиво со крема од кавијар – 5 помалку познати нешта за синот на Доналд и Меланија Трамп

Слободен печат

Безвременска елеганција – Есенски мантили во режија на Џенифер Лопез (ФОТО)

Слободен печат

Принцот Филип е многу разочаран од Меган: Зошто таа не се откажа од актерството, како што јас ја напуштив кариерата за да бидам со кралицата?

Слободен Печат