Катица со фризура и маникирани нокти на суд: Што сѐ е дозволено во куќен притвор?

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, денеска, за разлика од Боки 13, изненади со својот изглед. Таа беше скоцкана од глава до пети, со тазе фенирана коса и тазе средени нокти. Според коментарите на социјалните мрежи, Јанева изгледа исто како на времето кога ја гледавме на прес конференциите на СЈО. Оттука се наметнува прашањето, дошол ли некој стилист кај Јанева која е во домашен притвор, да ја среди за денешното прво рочиште за случајот „Рекет“?

За тоа што се им е дозволено на притворениците во домашен притвор и дали тој е ист како со затворскиот, разговаравме со адвокатот Мирослав Вујиќ. Според него, нема ништо чудно ако кај неа имало некој да ја „потсреди“ пред денешното судење.

– Во случајот со Јанева, можам да кажам дека таа може слободно да комуницира со надворешниот свет, да и доаѓаат гости и слично, но никако не смее да го напушти домот. Тоа е затоа што против неа веќе е започнат судски процес, обвинението е затворено и во никој случај не може да влијае на истрагата – вели адвокатот Вујиќ.

Прочитајте и...  Грк со секира масакрирал три лица во даночна служба во Козани

Во решението со кое се определува куќен притвор, покрај забраната за оддалечување од домот или од друг простор, судот може да определи забрана за комуникација со лица или забрана за употреба на средствата за комуникација, а исто така може да бидат употребени и посебни ПИ-мерки за следење на разговорите.

– Во решението од судот е предвидено што им е дозволено на лицата кои се во домашен притвор. Има некои каде што освен што ја издржуваат оваа мерка им се забранува и комуникација со надворешниот свет, поточно посета од други лица и телефонски и секаков вид разговор. Доколку тоа не е предвидено во решението, тогаш тие си седат дома и нема никаков проблем кој сака да ги посетува и да разговараат со секого – потенцира тој.

Прочитајте и...  Ноќните клубови и баровите во Ирска сепак нема да се отворат

Ако лицето против кое е определен куќниот притвор се оддалечи од домот или од друг простор спротивно на забраната на судот, или во определено време не се врати во домот или другиот определен простор, или не се придржува на забраната за комуникација со лицата или забраната за употреба на средствата за комуникација или го избегнува или попречува спроведувањето на мерките на видео и електронски надзор, против тоа лице ќе се одреди притвор. Лицето за тоа ќе се опомене со решението за куќен притвор.

– Лицата кои се во домашен притвор во никој случај не смеаат да го напуштат домот, сепак дозволено им е да излезат во двор, доколку го имаат или ако се во стан да ја користат терасата. Единствено судот може да одреди напуштање на просторот доколку е потребно лекување на лицето или доколку има посебни околности од кои може да настанат штетни последици по животот, здравјето или имотот на лицето или неговите блиски – додава Вујиќ.

Прочитајте и...  Јанушев: Водиме со предност од 7 - 8 пратеника (ВИДЕО)

Судот врши надзор над куќниот притвор, а надзорот може да го довери на полицијата, определувајќи го и начинот на неговото извршување.

Прочитај повеќе

За една недела казнети 69 непрописно паркирани возила

Слободен печат

Државата го игнорира проблемот со најмладите преносители: Репродуктивниот број на заразени лица повторно е над единица

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Комуналците чистат, граѓаните пак создаваат дива депонија

Силен напад или лоша заштита ја „турна“ страницата на ДИК

Слободен печат

Мала победа на СДСМ, голем предизвик за формирање влада

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За 24 часа има 60 новозаразени со коронавирус во Црна Гора

Слободен печат

Јавната седница на ДИК презакажана за 19.30 часот

Слободен печат

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

Слободен печат

Кина после повеќе од половина година ги отвора кината: Салите ќе бидат полупразни, а ќе важат посебни правила

Слободен печат

Рот му ја честиташе победата на Заев: Во исчекување сме да се фатиме за работи и да ве поддржиме на патот кон ЕУ

Слободен печат

Мета: Многу честитки до албанските партии за високата застапеност во новиот парламент

Слободен печат