Кандидатските листи стокмени, се чека датумот за избори

Од ДИК велат дека ниту една партија нема побарано промена на веќе доставените избирачки листи. Оттаму додаваат дела изборните правила дозволуваат промена само во случај на смрт.

Партиските лидери се уште не можат да се усогласат за датумот за избори, но затоа партиските активисти наголемо водат изборна кампања која еднаш ја стопираа поради коронавирусот. Освен јавноста, изборниот датум го чека и ДИК за да продолжи со активностите во врска со изборните дејства кои ги замрзна поради прогласената вонредна состојба. Во моментов, како што посочуваат во ДИК, очекуваат или лидерски договор за датумот за одржување на изборите или продолжување на веќе донесената уредба за да ги продолжат другите дејствија, меѓу кои и прочистување на избирачкиот список и увид во истиот.

Инаку, до прекинувањето на изборните активности Комисијта ги утврди кандидатските листи на партиите. Од ДИК велат дека ниту една партија нема побарано промена на веќе доставените избирачки листи и додаваат дела изборните правила дозволуваат промена само во случај на смрт. Во членот 65 став 5 од Изборниот законик стои дека при поднесување на кандидатските листи, секоја мора да содржи изјава за прифаќање на кандидатура. Само во случај на смрт, според член 67-в може партијата да направи смена на кандидатот за народен избраник, посочува портпаролот на ДИК, Адмир Шабани.

Прочитајте и...  Мисајловски: Често се случува да се појават возила кои ги следат функционерите на СДСМ, некои дури и се закануваат

– Кандидатските листи кои се доставени до ДИК кои беа доставени тогаш кога беше крајниот рок за доставување на листи во себе ги има сите изјави за кои ќе нагласам се неотповикливи, вели Шабани.

Со јавна жрепка ДИК го утврди и редоследот на кандидатските листи на гласачкото ливче за избор на пратеници во Собранието.

Во изборната трка ќе учествуваат вкупно 14 политички субјекти, меѓу нив 4 коалиции и 10 партии.
Коалициите предводени од СДСМ и БЕСА, „Можеме“, од ВМРО-ДПМНЕ, „Обнова за Македонија, коалицијата Алијанса и Алтернатива, партиите ДУИ, Левица, Интегра, Граѓанска демократска унија, Работничката партија, Глас на Македонија, партијата Демократи и коалицијата „Никогаш Северна, само Македонија“, ДПА, Социјалдемократската унија и Народната партија на Ромите.

Прочитајте и...  Српскиот полициски синдикат бара апсење на „провокаторите кои предизвикаа судири меѓу граѓаните и полицијата на протестите“

Ова се редните броеви на политичките субјекти на гласачкото ливче

1 – Демократска партија на Албанците – ДПА
2 – Политичка партија Демократи
3 – СДСМ и Коалицијата „Можеме“
4 – Левица
5 – Алијанса за Албанците и Алтернатива
6 – Глас за Македонија
7 – Граѓанско демократска унија – ГДУ
8 – Интегра
9 – Демократската унија за интеграција – ДУИ
10 – Социјалдемократската унија – СДУ
11 – Никогаш Северна, само Македонија – Единствена Македонија
12 – МОРО работничка партија
13 – Народна партија на Ромите
14 – ВМРО-ДПМНЕ и Коалиција за Обнова на Македонија

Прочитај повеќе

Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

МИА Агенција

Мајка херој: Пред да загине во пожар – го фрли од тераса тригодишниот син, го фати маринец и го спаси (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум судански министри поднесоа оставка

Слободен печат

Дел од Карпош утре без вода

Слободен печат

Шекеринска: Ние не плаќавме за стиропори кои глумат мермер, напротив решивме парите да заминат во малите бизниси

Слободен печат

Моќно торнадо ја погоди Минесота, настрада маж кој работел во гаража (ВИДЕО)

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Врховниот суд на САД донесе важна одлука против Трамп поради која тој збесна

Слободен печат

Кучиња откриваат коронавирус во Обединетите Арапски Емирати

Слободен печат

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Слободен печат

Митрески: Нашиот план е до 2024 година да отвориме околу 80 отсто од поглавјата со ЕУ

Слободен печат

Мицкоски: Ние се бориме против оние кои го хушкаат народот за да си делат тендери, да возат „мајбах“

Слободен печат