Tag : партии

Вести Македонија

Заев: Поканата на Ахмети за средба со лидерите на албанските партии е притисок врз мене и коалицијата „Можеме“

Слободен печат.
Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека поканата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, за средба со сите лидери на албанските партии во државата е...
Колумни

Безмозочна партиска зомби пешадија

Џабир Дерала
Изминаа долги денови и недели, како и претходно месеци и години. По безброј повици, пријави, поднесоци… Колку што ми е познато, МВР и ОЈО сè...
Вести Македонија Слајдер

Течат роковите за создавање нова влада, партиите преговараат за формирање на парламентарно мнозинство

Слободен печат
Рокот за доделување на мандатот за состав на новата влада тече веќе трети ден. Политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови потврдија дека работат...
Вести Македонија Слајдер

Се уште ништо официјално од партиите за формирање нова влада, Пендаровски го чека исходот од преговорите

Слободен печат
Разговорите за формирање нова влада меѓу партиите течат, но засега се уште никој официјално не се изјасни дали постигнал договор. И претседателот на СДСМ, Зоран...
Вести Македонија Слајдер

Течат роковите за формирање Влада, лидерите на партиите фокусирани на преговори за ново парламентарно мнозинство

Слободен печат
И официјално почна „трката” за формирање нова Влада откако Собранието вчера ја одржа конститутивната седница. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...
Вести Македонија Слајдер

Призма: Aко сакате да видите колку пари потрошиле партиите, обидот ќе ви биде залуден

Слободен печат
Транспарентноста во финансиското работење на политичките партии во земјава е на многу ниско ниво, открива пораталот Призма во своето истражување. Иако партиите со закон се...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

По конститутивната седница, од денес почнуваат разговори за формирање нова влада

Слободен печат
По одржувањето на конститутивната седница на Собранието, од денеска почнуваат и разговорите за формирање на новата влада. Партиите кои по изборите неофицијално ги почнаа разговорите,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Конститутивна седница утре напладне, партиите ќе ги интензивиираат напорите за формирање влада

Слободен печат
Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола наместо во салата „Македонија”....
Вести Регион

Мета: Tврдоглавоста на политичките партии не е во интерес на Албанија

Слободен печат
Во време кога главна тема на политичките дискусии, последните денови од овој месец, се фокусирани на дебатите меѓу партиите околу уставните измени, со кои се...
Вести Избори 2020 Слајдер

Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии

МИА Агенција
Управниот суд ги одби сите 185 тужби од политичките партии за предвремените парламентарни избори и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија, откако денеска ги...