Кандидатката за нов американски претседател најави борба против корупцијата и лобизмот - Слободен печат

Кандидатката за нов американски претседател најави борба против корупцијата и лобизмот

Кандидатката за номинација претседатeлски кандидат од демократите, Елизабет Ворен, одржа голем митинг во Њујорк на кој повика отворен фронт против сите видови корупција во САД.

– Гигантските компании ја откупија нашата влада. Нафтените компании, лобистите за (слободно носење) оружје, компаниите за здравствено осигурување, фармацевтските компании – изјави таа.

Митингот беше посетен од околу 20 илјади поддржувачи, еден од најголемите што Ворен, сенаторка од Масачусетс, ги оддржала досега.

Местото беше избрано со повод – говорот таа го оддржа под Тримфалната капија на њујоршкиот Вашингтон плоштад која е на само еден блок од поранешната текстилната фабрика и пожарот што таму се случил во 1911 година, кога загинале 146 текстилни работници, главно жени, пред се новодојдени италијански и еврејски имигранти. Трагедија што остана во аналите на историјата на градот Њујорк.

Прочитајте и...  Во Хубеи дополнително ќе се прегледуваат за коронавирус оние кои купиле лекови за треска и кашлица

Ворен постојано повикува на заштита на работничките права од „алчните корпорации” – со асоцијација за причината на катастрофата – халата била заклучена поради кражби и работниците биле оставени да се загушат во огнот.

– Работнички кои работеле деноноќно во неподносливи услови, експлоатирани и несоодветно платени, додека луѓето на врвот уживале. Ви звучи тоа познато – запраша таа.

Повика на запирање на практиките на лобизмот, споредувајќи ги со корупција.

– Лобизмот е дефиниција за корупција, и ние ќе ставиме крај на тоа.

Нејзиниот план е доживотна забрана за владините функционери, сенаторите и конгресмените за учество во лобирање. Таа порача дека ако стане претеседател ќе побара снимање на секоја средба на лобисти и политичари „за избирачите да знаат кој е во дослух со нивните претставници”.

Прочитајте и...  ДИК објави јавен повик за пријава и увид во Избирачкиот список за дијаспората

Ворен побара секој приватен бизнисмен кој стапува во јавна функција да го остави бизнисот.

-Или се грижиш за доброто на луѓето или за својот бизнис, не можеш да ги правиш двете истовремено, изјави таа напаѓајќи го главниот соперник на сите претседателски кандидати – Доналд Трамп.

– Тој е жив пример за корупција – порача таа.

Во трката за номинација претседателески кандидат од демократите, засега во рејтинзите води поранешниот потпретседател Џо Бајден, веднаш зад него се Ворен и Берни Сандерс, сенатор од Вермонт.

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет − 13 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат