9.2 C
Скопје

Како требаше да изгледа Скопје по земјотресот според замислата на Кензо Танге?

По катастрофалниот земјотрес во 1963 година, започна обновата на Скопје, а до 1980 година градот беше повторно изграден, делумно според големиот план на Кензо Танге, кој бил поддржан од Обединетите нации, а делумно спроведен од наши архитекти.

Катастрофалниот земјотрес што го разурна Скопје низ фотографии и видеа

Големиот план на Танге во тоа време многумина го сметале за контроверзен.

Погледнете како би изгледало Скопје ако целосно се спроведела замислата на Кензо Танге.

architectuul
architectuul
architectuul

architectuul

Македонски центар за фотографија: Евоцирани спомени од скопскиот земјотрес ставени на филм

 

Прочитајте и...  ОН: Стапи во сила Договорот за забрана на нуклеарното оружје

Поврзани вести

Пронајден мртов маж во Пчиња

Слободен печат

Албанија: Во последните три години над 60 странски државјани, меѓу нив и дипломати, прогласени за „персони нон грата”

Слободен печат

Над илјада лица уапсени на протестите во Москва

Слободен печат

Германија ќе го укине „мигрантско потекло“?

Петер Хиле/Дојче Веле

Русија обвини американски дипломати за објавување маршрути на денешните протести

Слободен печат

Нови одрони заглавија возило на регионалниот пат М.Каменица – Кочани

Слободен печат

Остави Коментар