Како падна моќниот татко на вештачката интелигенција?

Сем Алтман / Фото EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Самиот Сем Алтман отсекогаш инсистирал дека тој не е најважната личност во ОпенАИ и покрај тоа што е извршен директор на компанијата. Додека годинава патувал низ светот каде се среќавал со светските лидери, Алтман, неофицијалниот глобален амбасадор за вештачката интелигенција, ја омаловажувал својата улога, дури и додека тајно гледал во својот мобилен телефон за да следи што се случува во канцелариите на ОпенАИ во Сан Франциско.

„Имаме неверојатно одличен тим овде кој може да направи многу работи, па затоа најмногу им се заблагодарувам“, рече тој во мај кога беше прашан како ќе функционира компанијата во негово отсуство: „Но, има некои работи кои само извршниот директор може да ги прави, некои непосредни работи поврзани со човечките ресурси, стопирање на некој проект или нешто поврзано со големите партнери“>.

Овие предмети ќе се насоберат на неговиот мобилен телефон и на крајот од денот тој ги испраќа одговорите. Потоа ќе се врати на својот говор, ќе се сретне со програмери и ќе пие чај со премиерите, пишува Вајерд.

Сем Алтман и светските лидери / Фото EPA-EFE/TOLGA AKMEN / POOL

Во петокот, Сем Алтман доби неочекуван удар. Околу пладне, според коосновачот на ОпенАИ и сојузник на Алтман, Грег Брокман, објави дека одборот на директори на непрофитната организација која управува со компанијата за вештачка интелигенција ненадејно го отпуштила извршниот директор.

Директорите „заклучиле дека тој не бил постојано искрен во комуникацијата со раководството, што ја попречува неговата способност да ги извршува своите одговорности“. Внатрешен меморандум до персоналот на ОпенАИ, првпат објавен од Аксиос, подоцна посочи дека потегот не бил „како одговор на какво било погрешно постапување“, но понуди малку дополнително објаснување.

Некои од луѓето запознаени со случајот наведуваат дека заминувањето на Алтман било поддржано од главниот научник Илја Сутскевер и директорката Мира Мурати, која стана привремена извршна директорка на ОпенАИ. Во петокот вечерта, претседателот на ОпенАИ, Грег Брокман поднесе оставка, а се појавија извештаи дека и неколку други клучни вработени заминуваат.

Експертите сметаат дека прерано е да се знае точно што е следно за ОпенАИ. Но, веќе очигледниот удар може да се спореди со отпуштањето на Стив Џобс од страна на Епл во 1985 година како најшокантната „егзекуција“ во историјата на Силиконската долина.

Важно е да се запамети дека ОпенАИ е основан од Алтман и Илон Маск за да исполни одредена мисија. „Организацијата се обидува да развие вештачка интелигенција која е позитивна за луѓето. И бидејќи е непрофитна организација, таа ќе биде во сопственост на светот“, рече Алтман во декември 2015 година, непосредно пред глобалното претставување на проектот.

Иако се чинеше јасно дека Алтман беше главниот двигател, тој сепак не беше лидер на ОпенАИ. Но, компанијата беше целосно под негова закрила.

Оригиналниот план за ОпенАИ беше да собере релативно мал број од најдобрите светски научници за вештачка интелигенција и да ги открие клучевите за општа вештачка интелигенција која може да ги надмине луѓето во секоја димензија, во структура која им ја даде сопственоста на оваа незамисливо моќна технологија на луѓето, а не на гигантските корпорации.

ОпенАИ се сопна во раните години, борејќи се да излезе со шема која би направила скокови наместо мали чекори кон својата цел. На почетокот на 2018 година, Алтман ја одби понудата на Маск да ја преземе компанијата и да се стави себеси на жешкото столче на извршен директор.

Како што рече подоцна, сфатил дека човештвото имало можност да создаде АГИ само еднаш и сакал да биде дел од тоа. Под негово водство, компанијата се трансформираше од мала истражувачка лабораторија во глобален лидер во најмоќната технологија на векот. По дебито на Четџипити, Алтман беше лицето не само на ОпенАИ, туку и олицетворение на ветувањето и потенцијално опасната моќ на вештачката интелигенција. Во Силиконската долина, тој веројатно беше најпочитуваниот лидер на технолошката индустрија.

Сем Алтман / Фото EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Дали ОпенАИ може да го задржи своето темпо на напредок без него? Алтман не е научник, па затоа не е изненадувачки што тој не бил директен коавтор на ниту едно од значајните технички достигнувања на компанијата. Но, неговата посветеност на потрагата по АГИ го направи лојален слуга и обожавател на експертите за машинско учење на ОпенАИ.

Кога станува збор за алгоритмите, срцето на компанијата е Сутскевер, пионер на вештачката интелигенција чија страст за создавање АГИ е исто толку силна како и на Алтман. Оваа динамика беше видлива кога ОпенАИ даде увид за тоа како неговиот генератор на текст Џипити-3 може да пишува компјутерски код.

Алтман прво го опиша значењето на производот, нагласувајќи го неговото место на големото патување кон општата интелигенција, а потоа се повлече додека Сутскевер и неговиот технички тим одеа низ демонстрациите и ја објаснија магијата зад него.

Алтман беше подиректно вклучен во решавањето на егзистенцијалниот предизвик за ОпенАИ кога стана јасно дека системите како GPT-3 можат да воведат нова револуционерна ера во вештачката интелигенција што сега ја идентификуваме со Четџипити.

За обука на такви големи јазични модели ќе бидат потребни милијарди долари и огромна компјутерска инфраструктура. Алтман се сврте кон необична корпоративна структура во која профитна корпорација контролирана од одборот на директори на првобитната непрофитна организација ја презеде мисијата за изградба на AGI. Исто така, постигна трансформативно партнерство од 13 милијарди долари со Мајкрософт што му овозможи на ОпенАИ финансирање и пристап до неговите сервери и чипови.

Фото: John Walton / PA Images / Profimedia

Заминувањето на Алтман оваа недела потенцијално ги загрозува односите со Мајкрософт, чиј извршен директор Сатја Надела јавно изрази симпатии за Алтман дури и на конференцијата за програмери на ОпенАИ минатата недела. Иако Мајкрософт објави изјава од Надела во петокот во која ја потврди својата поддршка за ОпенАИ, тој мора да биде незадоволен што го гледа проектот во кој вложил милијарди и иднината на сопствената компанија во такви превирања.

Друго големо достигнување на Алтман беше да им се додворува на политичарите и светските лидери на начин што технолошките лидери не успеаја да го направат додека растеше моќта на индустријата. Американскиот сенатор Ричард Блументал беше воодушевен кога Алтман му покажа рана верзија на Четџипити и му понуди да работи со Сенатот за да помогне во регулирањето на вештачката интелигенција.

Алтман, амбасадор за вештачка интелигенција, на сличен начин ги шармирал лидерите ширум светот. Францускиот министер за дигитални науки напиша на Икс дека Алтман е добредојден да ја донесе својата потрага по корисна вештачка интелигенција во Франција. Во меѓувреме, ОпенАИ ќе мора да ги обнови односите што Алтман ги воспостави со владините претставници, како и со партнерите и програмерите.

Мурати е вешт комуникатор и може да направи добра работа одржувајќи партнерства со ОпенАИ и претставувајќи ја компанијата додека нациите ширум светот лансираат регулаторни апарати за ограничување на вештачката интелигенција. Но, голем дел од нејзината нова работа ќе биде објаснувањето зошто ОпенАИ заслужува да ѝ се верува по вознемирувачки непроѕирната промена на раководството што создаде многу конфузија во јавноста. Објавата на Икс на научникот за вештачка интелигенција Педро Домингос отворено го поставува прашањето: „Овие слатки сакаат да бидат задолжени за безбедноста на човештвото?“.

Соборувањето на Алтман покажува дека организацијата која требаше да ја усогласи суперинтелигентната вештачка интелигенција со човештвото, не успева да ги усогласи вредностите дури и на сопствените членови на одборот и раководството. Додавањето на профитна компонента на непрофитен проект го претвори во моќна пазарна машина за вештачка интелигенција.

Лансирањето на производот требаше да обезбеди не само профит, туку и можности за учење како подобро да се контролира и развие корисна вештачка интелигенција. Не е јасно дали сегашното раководство мисли дека ова може да се направи без да се прекрши првичното ветување на проектот за создавање безбедна АГИ.

Мурати се соочува со предизвикот да ги убеди персоналот и поддржувачите на ОпенАИ дека сè уште има функционална филозофија за развој на вештачка интелигенција. Исто така, треба да ја задоволи гладта на компанијата за готовина за да управува со експанзивната инфраструктура зад проекти како Четџипити. За време на неговото време на позицијата, Алтман, наводно, барал милијарди нови инвестиции, во кругот на финансирање што ќе го води Трајв Капитал. Компанијата е несомнено помалку привлечна за финансиерите отколку пред само 24 часа.

Дополнително, секој чија табличка со име на извршен директор ја содржи ознаката „привремена“ ќе се соочи со дополнителни пречки во што и да прави. Колку побрзо ОпенАИ назначи долгорочен лидер, толку подобро.

Повеќе на темава: ОпенАИ ќе го именува поранешниот шеф на Твич за нов извршен директор

Кој и да се појави како нов лидер на ОпенАИ се чини дека наследува тим поделен околу тоа дали да застане со сегашните лидери Сутскевер и Мурата или со шефовите во заминување Алтман и Брокман. Еден од тројцата истражувачи за кои се верува дека поднел оставка поради државниот удар бил директорот на истражување Јакуб Пачоцки, пронаоѓачот на Џипити-4. Тоа би било клучна загуба и можеме да очекуваме повеќе да следи.

ОпенАИ сега може да биде во сериозна неповолна положба во жестоката трка за таленти за вештачка интелигенција. Врвните истражувачи се донесени со мултимилионски финансиски пакети, но за најстрасните парите се споредни во однос на прашањето колку помоќна вештачка интелигенција треба да се развие и имплементира.

Ако ОпенАИ се гледа како место полно со интриги во палатата кои го одвлекуваат вниманието од одлучувањето како најдобро да се создаде и рашири најконзистентен човечки изум, врвните таленти нема да бидат среќни да се посветат на проектот. Наместо тоа, елитните истражувачи би можеле да се осврнат на Антропик, компанија за развој на вештачка интелигенција, лансирана во 2021 година од поранешни вработени во ОпенАИ – или можеби кој било нов проект што го започнале Алтман и Брокман.

Траекторијата на Алтман досега беше класично патување на херој во смисла на Џозеф Кембел. Од 2007 година, кога беше извршен директор на стартапот наречен Лупт, тој зрачеше со горлива страст за исполнување на најголемите технолошки предизвици и исто така впечатлива лична понизност.

За време на неговата виорна турнеја за промовирање на „човечко-позитивната“ вештачка интелигенција во Лондон оваа година – каде тој сепак препорача да се регулира за да се спречи катастрофа – тој им се обрати на толпата, позираше за селфи, па дури и слушаше неколку критичари за да ги разбере нивните грижи.

Минатата недела, се чинеше дека Алтман ги совлада неверојатните предизвици што дојдоа со неговата новооткриена моќ и репутација. На денот на програмерите на ОпенАИ на 6 ноември, тој беше самоуверен и прецизно подготвен додека претстави голем број нови производи, со што се етаблира како врвен паун на техносферата: шоумен со стил на Стив Џобс кој открива неверојатни достигнувања.

Се чинеше дека Алтман конечно се чувствуваше како да е дома. Но, тогаш светлата се изгаснаа. Самиот Алтман сега ќе мора да создаде АГИ на друго место.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот