25 C
Скопје

ЈП „Македонија пат“: Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено и по претежно суви коловози, информира ЈП „Македонија пат“.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од АМСМ и потсетување дека до 15 март е на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба.

Поврзани вести

Денеска се регистрирани 234 нови случаи на коронавирус, 25 лица починаа

Маја Терзиова

Извлечен човечки труп од реката Вардар

МИА Агенција

Формирана анкетна комисија за разрешување на албанскиот претседател Мета

МИА Агенција

Димитров: Естонското искуство може многу да ѝ користи на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Слободен печат

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Слободен печат

ВИДЕО: Започна средбата помеѓу Пендаровски и Мицкоски

Слободен печат

Остави Коментар