Јапонски научници предупредуваат: Тестиравме кожа на починат пациент, ковид-19 остана девет часа на неа

Девет часа е активен коронавирусот на човечката кожа или пет пати подолго од грипозните вируси, утврдија јапонските научници лие откритие повторно укажува на потребата од често миење на рацете за што поголема ефикасност на борбата против ковид-19. Колку за споредба, патогенот кој предизвикува грип „преживува“ околу 1,8 часа на кожата, е заклучок од студијата што беше објавена во овој месец во магазинот „Клиникал Инфекшс Дизизис“ (Clinical Infectious Diseases).

– Деветчасовното преживување на Сарс-КоВа 2 на човечката кожа, тип на вирус што го предизвикува ковид-19, може да го зголеми ризикот од негова трансмисија во споредба со ИАВ, вирус од типот А, влијаејќи на тој начин на побрзо ширење на епидемијата, предупредуваат јапонските научници.

Прочитајте и...  Јовески: Има многу отворени прашања за судења онлајн, моментално нема законски основи

Во својата студија тестирале примероци од кожа што била обезбедена од обдукциска постапка по, отприлика, еден ден од смрт на пациент.

Редовната хигиена го намалува ризикот

И коронавирусот и вирусот на грип се деактивираат по 15 секунди од употреба на етанол што се наоѓа во средствата за дезинфекција на раце.

– Подолгото преживување на Сарс-КоВа 2 на коќата го зголемува ризикот од пренос преку контакт, меѓутоа редовната хигиена на раце може да го намали тој ризик, стои во студијата.

Со студијата се поткрепуваат и поддржуваат препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за редовно и темелно миење на рацете за ограничување на трансмисијата на вирусот.

Според податови на АФП, од појавата на пандемијата на ковид-19 во Кина при крајот на минатата година, до денеска во светот се евидентирани најмалку 1.105.691 смртен случај како последица од ковид-19 и над 40 милиони позитивни лица.

Прочитајте и...  Во Скопје казнети 448 возачи, од кои 52 за пречекорена брзина  

Поврзани вести

Сајбер напад на една недела до изборите во САД: Хакиран сајтот на претседателската кампања на Доналд Трамп

Слободен печат

ВИДЕО: Носете си заштитни маски, МВР вчера казни 830 лица

Слободен печат

Неизвесно денешното рочиште за „27 април” поради самоизолацијата на Јанакиески

Слободен печат

Во Скопје казнети 448 возачи, од кои 52 за пречекорена брзина  

Слободен печат

Меркел предупредува: Германскиот здравствен систем е пред „пукање“

Слободен печат

Најголем дневен пораст на случаи во Кина – со 42 заразени се кренаа на нозе

Слободен печат

Остави Коментар