Јанева кон Стефанова: „Гомнарка, ороспијо“

На напуштање на судницата Катица Јанева ја навреди обвинителката Стефанова дофрлајќи и: „Гомнарка, ороспиjо“.

Додека јас бев на летен одмор, Катица Јанева дала позитивно мислење за враќање на пасошот за пратеникот Илија Димовски. За тоа дознав откако се вратив од одмор и откако судот го одбил тоа барање, рече во својот исказ обвинителката Лиле Стефанова која денеска сведочи во предметот „Рекет“.

– Судијката Весна Димишкова го потпиша налогот за претрес во домот на Камчев. Како што знам јас од тоа што тие кажаа, прв за претресот дознал Сашо Мијалков. Многу лица бараа информации за предметот „Империја“ – рече Стефанова.

На средба со Ванчо Чифлиганец која се одржа кај мене на работа прашуваше зошто се истражуваат негови пријетели, но кога го прекинав, нашиот разговор продолжи за други теми, изјави Стефанова.

Прочитајте и...  Носете заштитни маски, МВР казни 746 лица

– Цело време Јордан Камчев бараше врски – нагласи обвинителката.

Таа рече дека после одлуката на Врховниот суд за случајот „Империја“, одлучувањето на Катица Јанева за преземање на истраги било намалено.

По завршување на главната расправа, судот му даде збор на првообвинетиот Бојан Јовановски кој рече:

– Мојата конечна одлука е дека нема да одам на лекарски закажан зафат. Моето семејство од објективни причини секојдневно да ми обезбедуваат храна. Немам никакви услови. Моето здравје и живот ги ставам во прв план. Нема да дозволам на политички сили да ме држат како заложник во притвор. Ова е тивка ликвидација бидејќи не се постапува според лекарските предлози. Имам побарано и меѓународна лекарска помош – рече првообвинетиот Јовановски.

Прочитајте и...  ИНТЕРВЈУ Илир Сулејмани: Секој избран судија и јавен обвинител, без исклучок, треба да помине низ ветинг!

На напуштање на судницата Катица Јанева ја навреди обвинителката Стефанова дофрлајќи и:
„Гомнарка, ороспијо“.

Додека почициската придружба ја изнесуваше од судница, Јанева се кон новинарите и рече:
„Мачето и го возев, затоа не чинам“.

Прочитај повеќе

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Богат „лов“ на британската полиција: Запленет тон кокаин од „А“ класа во вредност од 128 милиони долари

Слободен печат

Мерки на реципроцитет: Москва го прошири списокот со претставници на ЕУ на кои им забранува влез во Русија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакција на „Твоја Партија“: Субвенционирање на вработувања по националност е дискриминација

Слободен печат

Петти протест на ВМРО-ДПМНЕ: „Мафија“ и „Оставка“ се скандира на рутата од Правда до Кривичен суд

Слободен печат

И официјално: Алекса Бечиќ е избран за нов претседател на црногорскиот Парламент

Слободен печат

Поради прибирање на информации што претставувале државна тајна: Бугарија протера двајца руски дипломати

Слободен печат

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Слободен печат

Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Слободен печат