Јанева кон Стефанова: „Гомнарка, ороспијо“ - Слободен печат

Јанева кон Стефанова: „Гомнарка, ороспијо“

На напуштање на судницата Катица Јанева ја навреди обвинителката Стефанова дофрлајќи и: „Гомнарка, ороспиjо“.

Додека јас бев на летен одмор, Катица Јанева дала позитивно мислење за враќање на пасошот за пратеникот Илија Димовски. За тоа дознав откако се вратив од одмор и откако судот го одбил тоа барање, рече во својот исказ обвинителката Лиле Стефанова која денеска сведочи во предметот „Рекет“.

– Судијката Весна Димишкова го потпиша налогот за претрес во домот на Камчев. Како што знам јас од тоа што тие кажаа, прв за претресот дознал Сашо Мијалков. Многу лица бараа информации за предметот „Империја“ – рече Стефанова.

На средба со Ванчо Чифлиганец која се одржа кај мене на работа прашуваше зошто се истражуваат негови пријетели, но кога го прекинав, нашиот разговор продолжи за други теми, изјави Стефанова.

Прочитајте и...  Институт: Американско-кинескиот трговски договор тешко ќе ја погоди Германија

– Цело време Јордан Камчев бараше врски – нагласи обвинителката.

Таа рече дека после одлуката на Врховниот суд за случајот „Империја“, одлучувањето на Катица Јанева за преземање на истраги било намалено.

По завршување на главната расправа, судот му даде збор на првообвинетиот Бојан Јовановски кој рече:

– Мојата конечна одлука е дека нема да одам на лекарски закажан зафат. Моето семејство од објективни причини секојдневно да ми обезбедуваат храна. Немам никакви услови. Моето здравје и живот ги ставам во прв план. Нема да дозволам на политички сили да ме држат како заложник во притвор. Ова е тивка ликвидација бидејќи не се постапува според лекарските предлози. Имам побарано и меѓународна лекарска помош – рече првообвинетиот Јовановски.

Прочитајте и...  Приведени три лица кои во Канада планирале атентат врз принцот Хари

На напуштање на судницата Катица Јанева ја навреди обвинителката Стефанова дофрлајќи и:
„Гомнарка, ороспијо“.

Додека почициската придружба ја изнесуваше од судница, Јанева се кон новинарите и рече:
„Мачето и го возев, затоа не чинам“.

Прочитај повеќе

ЕУ забрани увоз на овошје што содржи траги на хлорпирифос

Слободен печат

Макрон: Нема да и дозволам на ниту една земја да не храни со сепаратизам

Слободен печат

Либиската влада ги прекина разговорите за прекин на огнот

Слободен печат

Сандерс: Трамп ги помилува даночните затајувачи, измамниците на Волстрит, милијардерите и корумпираните владини службеници

Слободен печат

Ново рочиште за „Ласкарци“

Слободен печат

Димитров денеска во Шпанија на разговори за Пристапниот протокол на НАТО

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет + 7 =

Прочитај повеќе

Партиите ги подготвуваат изборните листи кои треба да бидат доставени до 12 март на полноќ

МИА агенција

Продолжува судењето за „Монструм“

Слободен печат

Сончево со мала облачност и температура до 16 степени

Слободен печат

Со исполнување на критериумите се отвора патот за отпочнување на преговори за членство и пред Самитот на ЕУ во мај

Слободен печат

Македонија по 30 години ги виде „децата фантоми“: Девојче од Скопје се родило без идентитет и умрело без идентитет

Мирослава Бурнс

Лажна Грета му се јавила на Сандерс: Стани претседател на САД и работи за РУСИЈА (ВИДЕО)

Слободен печат