Ивановски: Избори веднаш и политичка влада со три приоритети – здравство, финансиска стабилизација и враќање на економски раст (ВИДЕО)

Нема лесен излез од целава ситуација. Едни од најразвиените земји (Данска) се соочуваат со висок пад. Тие се на врвот и повеќе го чувствуваат падот. Секоја промена надоле кај нив драматично се одразува.

-Не постои брзо и успешно решение, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ универзитетскиот професор и економски експерт Игор Ивановски.

-Сега ние буквално се бориме да најдеме решение за се. Ова што сега е е многу посериозно од минатите кризи (2007-2009). Секоја динамична економија поставена на сопствени развојни, иновативни и одржливи концепти, полесно ќе се справат со кризата. Но, што е успехот во кризава? Ако ние мислиме дека ова е лош филм што ќе трае кратко и дека после два месеци ќе го „одлежиме грипот“ и ќе се вратиме на старо тоа не е начин на справување и мораме да менаџираме со последиците и штетите наместо да генерираме очекувања кои што се нереални.

Прочитајте и...  Ангеловска: Над 14 милиони евра веќе исплатени преку домашната платежна картичка, решена и прва група приговори

Тоа не значи песимизам, туку генерирање концепт и систем во кој што ќе се препознае дека се знае што се прави, дека има концепт и тој има свој крај, кој што треба полека низ одредени фази да генерира враќање на претходната ситуација и дури потоа да се вратиме на ситуацијата на раст и развој. Тука доминантна е економијата на САД. Добро е што вчера таа и де факто и де јуре се отвори и берзите позитивно реагираат, вели Ивановски.

Ништо нема да биде како порано, луѓето ќе мора да се прилагодат на промените.

-Мора да сфатиме дека ништо нема да биде како што било порано. Ова до тој степен ќе влијае што промените и новиот начин на функционирање на глобалната и националната економија ќе биде сериозно различен. Тоа ќе биде еволутивен процес, но не е добро да биде радикален. Луѓето ќе се прилагодат, но многу поопасно е ако имаме радикални амплитуди, кои бизнисите нема да можат да го процесуираат. Промените ќе мора да ги креираме и на нив да се прилагодуваме, вели Ивановски.

Прочитајте и...  Фокс њуз „по грешка“ го отстранила Трамп од фотографија со Епстајн и Максвел (ВИДЕО)

Комбинација од меѓународни решенија за справување со кризата.

-Нас ни е потребен интервенционизам, но не може тоа да биде единствена филозофија на бизнисот, оти на крајот бизнисот подобро знае да ги алоцира ресурсите, отколку ако некој го менаџира. Патем речено тој систем и пропадна. Централното и планското администрирање кое не беше само во социјализмот, туку и во други држави, не може да биде субститут на пазарот, но во исто време сосема е јасно дека излезот од оваа криза, помеѓу останатите е и интервенционализмот. Сосема е јасно дека економиите сами по себе без директен интервенционализам не може да излезат во некоја ситуација на раст и развој и многу битно ако се изолираат поединечно, не можат да го направат истото. Значи нас ќе ни треба комбинација или хибрид од национални и меѓународни решенија, бидејќи степенот на глобализација е толку развиен да не може да се гледаат суверени решенија исто како што нема суверени проблеми, додаде Ивановски.

Прочитајте и...  Спасовски: Шансите за успех на младите во родната земја им се на дланка

Разговорот во кој Ивановски ги потенцираше и приоритетите – како изборите, неопходноста од политичка влада со три приоритети, здравството, финансиската стабилизација и враќање на економски раст погледнете го во видеото.

 

Прочитај повеќе

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат

Британската амбасадорка во Црна Гора запрепастена: Минувач намерно кашлаше во нас

Слободен печат

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ

Слободен печат

Ендрус: Мелбурн повторно под карантин, ситуацијата е покомплицирана од претходно

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ГДУ: Заев, Мицковски и Ахмети да се откажат од пратеничките или премиерските плати и бенефиции

Слободен печат

Забраната за летови меѓу Грција и Србија до 15 јули

Слободен печат

Заев ги најави Еколог, ИКЕА и Блекстон, Мицкоски вети но не ги откри трите големи интернационални инвестиции

Слободен печат

Косово со најголем број на заразени во еден ден: Нови 195 случаи на коронавирус

Слободен печат

Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Ќучук: Договорите со Бугарија и Грција се дел од преговарачката рамка за С. Македонија

Слободен печат