19 C
Скопје

Иницијативниот одбор: Ако Мицкоски има време да ги полни кафеаните и теретаните, мора да одвои време и за сопартијците

На 23 декември 2017 година, 376 делегати во Валандово му ја дадоа довербата на се уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски да ја врати ВМРО-ДПМНЕ на победнички патеки. 

Сега е време да станеме сите заедно, ВМРО-ДПМНЕ, го очекува тоа од нас, а Македонија – нашата татковина, го бара тоа од нас. Потребен е нов елан и нова енергија “, рече Мицкоски ветувајќи дека ќе ги „прегрне” и делегатите кои не гласале за него. Овие три години Мицкоски не само што не ги обедини партиските структури и што не донесе нова енергија, туку дополнително ја раскара и подели ВМРО-ДПМНЕ. Тоа се одрази на изборните резултати, а партијата од 455 000 гласови на парламентарните избори во 2016 година, падна на 315.000 гласови минатата година, велат иницијаторите на вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

 Според одборот , доколку Мицкоски има време да ги полни кафеаните во Дебар Маало, теретаните или секојдневните прошетки на Водно, мора да одвои време и да се соочи со сопартијците кои му ја доверија најголемата партија на валандовскиот конгрес.

Не може молењето на Апасиев за да пие кафе со него, да биде поголем приоритет од еднодневна дискусија со луѓето од партијата кои го избрале Мицкоски. Делегатите заслужуваат да добијат очет за тоа каде отидоа „зрнцата од амбарот” кои Мицкоски ветуваше дека ќе ги собере.Доколку Мицкоски е убеден дека добро ја водел партијата и дека резултатите што ги постигнал се максимумот, тогаш нема причина да се плаши и да бега од соочување со сопартијците, додаваат од иницијативниот одбор.

 Според нив вонредниот 17 Конгрес закажан на 28 март во Скопје е добра можност за да се отвори поширока дискусија за проблемите со кои се соочуваше партијата и да се зборува за правецот кој треба да се држи во иднина.

Поврзани вести

„Лидл“ ќе вложи 500 000 евра во Македонија

Слободен печат

Бремена жена од Македонски Брод се породила во амбулантно возило

Слободен печат

Лекарите му дале само три дена боледување на ковид пациент зависен од кислород со сатурација 80!

Владата ќе го прошири кабинетот на генералниот секретар Зеќири бидејќи канцеларијата на Рашковски ја зел Груби

Слободен печат

Грујовска: Од почит кон Ромите го тргнавме зборот „циган“, другите зборови нема да ги тргнеме

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче

Слободен печат

Остави Коментар