23 C
Скопје

Идеална за тропските температури: Сочна и кремаста торта со диња! (РЕЦЕПТ)

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади

Ќе ве освои вкусот на оваа торта која е готова за речиси 15 минути.

Потребно ви е:

– 1 кг исчистена диња
– 2 пудинга од ванила
– 500 мл слатка павлака
– 400 гр бисквити

За декорација:

– 2 реда чоколадо за готвење
– 200 грама исецкана диња на помали кришки

Подготовка:

Исецкајте ја дињата на коцки и изматете ја со рачен пасатор, па во добиената каша од диња додадете пудинг од кесичка, кој не се вари, и се мешајте уште 3 минути.

Посебно изматете ја павлаката, па половина од изматената слатка павлака додадете ја во филот од дињи и мешајте додека да се соедини.

Во плех наредете ги кексите, па преку нив ставете 1/3 од филот од дињи.

Преку тоа ставете 1/2 од изматената слатка павлака, а преку слатката павлака уште еден ред бисквити, фил од диња и на крајот повторно ред слатка павлака.

За декорација изрендајте чоколадо или исецкајте кришки диња и наредете ги по желба.

Откако ќе завршите со се, оставете ја тортата во фрижидер на неколку часа, за бвискивите да омекнат и тортата доволно да се олади.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар