Tag : температури

Ви Препорачуваме Живот Магазин Магазин слајдер

Италија се топи на температури од 45 степени, а во Америка живата во термометарот се искачи и до 50!

Васко Спасоски
Во Италија денеска на сила е црвен метео аларм за 14 градови како предупредување за екстремно високите температури, а на Сардинија се очекуваат рекордни 45...
Вести Свет

Алармантно високи температури на Сибир: Измерени 38 Целзиусови степени

Слободен печат
Продолженото невообичаено топло време во Сибир е алармантен знак, веруваат климатските научници. Површинските температури во Сибир беа 10 степени над просекот во мај, така што...
Вести Свет Слајдер

Абе: Високите температури во текот на летото, веројатно нема да го спречат пренесувањето на новиот коронавирус

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинзо Абе изјави денеска дека високите температури во текот на летото веројатно нема да го спречат пренесувањето на новиот коронавирус, имајќи предвид дека...
Вести Свет

Европа очекува многу високи температури за претстојното лето

Слободен печат
Метеоролошкиот сервис „Аку ведер” објави прогноза за претстојното лето, според која, во Европа ќе биде многу топло, па на некои делови од континентот им се...
Вести Регион

Рекордно високи температури се очекуваат викендов во Грција

Слободен печат
Рекордно високи температури во Грција, највисоки во последните децении за месец мај, се очекуваат во текот на викендот, а во одредени делови од земјата, според...
Вести Македонија Слајдер

Облачно и дождливо време, од понеделник покачување на температурите

Слободен печат
Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што информираат...
Вести Свет

Ако по „утрото денот се познава“, ни следува пеколно топла година

Слободен печат
По рекордно топлата деценија, завршена со 2019-тата година која беше втората најтопла регистрирана на планетата, и од 2020 година започна во ист ритам. Минатиот месец...
Вести Свет

Првпат во историјата температурата на Антарктикот се искачи на 20 степени

Слободен печат
Првпат во историјата температурата на воздухот на Антарктикот се искачи на 20 степени Целзиусови. Научниците на антарктичкиот остров Сејмур на 9 февруари измерија 20,75 степени,...
Вести Регион

Студен бран за зафати Грција: За 24 часа пад на температурата за 10 до 18 степени

Слободен печат
За 24 часа во северниот дел на Грција бил регистриран значителен пад на температурата и температурни разлики меѓу 10 и 18 степени, според грчката Национална...
Вести Свет

Јануари 2020: Најтопол јануари досега

Слободен печат
Овој јануари е регистиран како најтопол јануари на планетата, а за нијанса е потопол од истиот месец во 2016 година. По рекордно топлата деценија, 2019...