Хонг Конг: Во метро станица фрлени молотови коктели

Метро станица во Хонг Конг е тешко оштетена откако таму беа фрлени молотови коктели, но притоа никој не е повреден, соопшти владата.

Претставник на Владата ги осуди сите акти на насилство и најави темелна истрага за случајот.

Продемократските протести продолжија и денеска во Хонг Конг, но бројот на демонстранти е значително помал отколку на претходните собири. Неколку илјади луѓе учествуваа на мирен марш во Каулун, а пред седиштето на полицијата се собраа околу 200 луѓе.

Прочитајте и...  Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат